Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Kaan Kavaloğlu, FTI'nın iflasının ardından Türk otellerine olan borcunun 25-30 milyon Euro arasında olduğunu açıkladı.

FTI İflası ve Turist Mağduriyetine Karşı Özel Operasyon

Hürriyet’e konuşan AKTOB Başkanı Kaan Kavaloğlu, FTI ile Türkiye'ye gelen turistlerin mağduriyet yaşamaması için özel bir operasyon başlattıklarını duyurdu. Kavaloğlu, “Öncelikli hedefimiz, FTI ile Türkiye’ye gelen misafirlerimizin mağdur olmadan tatillerini yapması ve ülkelerine dönmesi. FTI kış sezonu için de satış yapan bir şirketti, bu yüzden bu konuda da sıkıntılar yaşanabilir” dedi. Ayrıca, rezervasyon yaptırıp iflasla birlikte açıkta kalan turistlerin tekrar Türkiye’yi tercih etmesi için birçok tur operatörü ile üst düzey görüşmeler başlatıldığını belirtti.

Bakan Ersoy: 400 Bin FTI Müşterisi Yine Türkiye’yi Tercih Edecek

Alanya'da Çoklu Satışta Tarlalarınızı Keşfedin! Alanya'da Çoklu Satışta Tarlalarınızı Keşfedin!

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da konuyla ilgili açıklamalarda bulunarak, mevcut rezervasyonları olan 400 bin FTI müşterisinin mağduriyet yaşamaması için gerekli tüm tedbirlerin alındığını ve bu müşterilerin yine Türkiye’yi tercih edeceğini vurguladı.

Sigorta Süreci ve Alman Hükümetine Çağrı

FTI’nın iflasıyla ilgili sigorta sürecinin henüz netleşmediğini belirten Kavaloğlu, “Ortada bir toz bulutu var. Alman hükümeti bu konuda hassas davranmalı. Konu Thomas Cook kadar vahim değil ama yine de can sıkıyor” ifadelerini kullandı. Kavaloğlu, FTI'nın Türkiye pazarında yaklaşık 25-30 milyon Euro borcu olduğunu ve bu borcun ödenmesi için çalışmaların sürdüğünü söyledi.

FTI’nın iflası, Türk turizm sektöründe önemli bir endişe kaynağı oluştururken, AKTOB ve diğer turizm yetkilileri, turistlerin mağdur olmaması ve Türkiye’nin turizm imajının zarar görmemesi için yoğun çaba sarf ediyor.

Muhabir: Şeymanur irem DURAK