Alanya 2025-2029 Strateji Planı Yolda: Dünya örnekleri değerlendiriliyor! Alanya 2025-2029 Strateji Planı Yolda: Dünya örnekleri değerlendiriliyor!

Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü (OGM), yaz aylarında artan orman yangını tehlikesine karşı mücadele çalışmalarını hızlandırdı. Geçtiğimiz yıl Gazipaşa’da hayata geçirilen bu uygulama, 2024 yılında da devam ediyor. 2022 yılında Gazipaşa Havalimanı’na konuşlandırılan Bayraktar TB2 İnsansız Hava Aracı (İHA), yangın sezonunda göreve başladı ve Antalya ile çevresindeki ormanları gözetlemeye devam ediyor.

Gazipaşa’da konuşlu olan İHA, 24 saat boyunca 23 bin feet yükseklikten 3,5 milyon hektarlık orman alanını izleyerek yangın riski taşıyan bölgeleri kontrol edecek. Üzerinde bulunan termal sistemle olası yangınları tespit eden İHA, yangının koordinatlarını kara ve hava ekiplerine anbean bildirerek müdahalenin hızlı bir şekilde başlamasını sağlayacak. İHA, yangınların ilerlediği yön, ilerleme hızı gibi konularda da ekiplere bilgi aktararak, yangınla mücadelede önemli bir rol üstlenecek.

Antalya Orman Bölge Müdürü Zafer Derince, Gazipaşa’daki İHA’nın sabah erken saatlerde havalanarak tüm Antalya genelinde yangın taraması yaptığını belirtti. İHA'nın 180 kilometreye kadar gözetleme kapasitesi olduğunu vurgulayan Derince, "Gün batımına kadar İHA’mız havada, herhangi bir ısı gördüğünde bunu bize bildiriyor. Arkadaşlarımız değerlendirip hemen ilk müdahale ekiplerimiz oraya hareket ediyor. İHA’ların aynı zamanda yangının ilerleyişi ile ilgili katkısı da bulunuyor. Isı yoğunluğunu ve nereden müdahale edeceğimizi bize bilgi aktarıyor ve ona göre müdahale ediyoruz" dedi.

2021 yılında meydana gelen büyük orman yangınlarıyla mücadele eden OGM, 2024 yangın sezonunda da Antalya’da hava ve kara gücünü artırdı. Antalya Orman Bölge Müdürlüğü bünyesinde görev yapan 9 helikopter, 6 uçak, 113 arazöz ve 955 yangın işçisi her an göreve hazır bekliyor. Bu ekiplere ek olarak, Gazipaşa’da konuşlu İHA, sabah saatlerinden gün batımına kadar Antalya’nın ormanlarını gözetleyerek yangınla mücadelede etkin bir rol oynuyor.

İHA'ların kullanımı, yangınların erken tespit edilmesi ve hızlı müdahale edilmesi açısından büyük önem taşıyor. Orman Genel Müdürlüğü, bu teknoloji sayesinde orman yangınlarına karşı daha etkin bir savunma mekanizması oluşturmayı hedefliyor.
 

Editör: Hüseyin Kalaycı