Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesinde (ALKÜ), teorik eğitimlerle birlikte uygulamalı eğitimler de tüm hızıyla devam ediyor. Geçtiğimiz şubat ayında ALKÜ Rektörlüğü ile Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü (BATEM) arasında, Gazipaşa Mustafa Rahmi Büyükballı MYO Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü öncülüğünde bilimsel iş birliği protokolü imzalanmıştı. ALKÜ Rektörü Prof. Dr. Kenan Ahmet Türkdoğan ve BATEM Müdürü Abdullah Ünlü arasında imzalanan protokol ile ALKÜ Gazipaşa Mustafa Rahmi Büyükballı MYO öğrencilerinin eğitim sürecinde modern tarıma katkıda bulunmak için BATEM ile ortak çalışmalar başladı. 

G M5 B Xq W8 A Eu Igi

Protokol kapsamındaki çalışmalar, Gazipaşa Mustafa Rahmi Büyükballı MYO’da tıbbi ve aromatik bitki bahçesinin kurulmasıyla başladı. BATEM tarafından yetiştirilen adaçayı, dağ çayı, İzmir kekiği, sarı kantaron, ekinezya, lavanta ve biberiye fideleri; kurulan bahçede toprakla buluştu. Ekim etkinliğine Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Akın, BATEM Eğitim ve Yayım Sorumlusu Doç. Dr. Köksal Aydınşakir, Yüksekokul Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Kahyaoğlu, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

ALKÜ EĞİTİM FAKÜLTESİNDE DEVİR TESLİM TÖRENİ! ALKÜ EĞİTİM FAKÜLTESİNDE DEVİR TESLİM TÖRENİ!

G M5 B Xr Wo A Ag Th T

 Gazipaşa Mustafa Rahmi Büyükballı MYO spor sahasının yan tarafındaki açık alana dikilen tıbbi ve aromatik bitkilerle öğrencilerin teorik derslerde aldığı bilgiyi deneysel hale dönüştürerek tarımsal bilgi kazandırılması hedefleniyor. Bunun yanında MYO’da öğrenim gören Aşçılık Programı öğrencileri de dikilen bitkilerden yaptıkları yemeklerde kullanmak üzere faydalanacak. Proje ile sürdürülebilir ve çok yönlü bir kazanım sağlanması amaçlanıyor.