Er, “Dün sabah Aykut Kaya’nın telefonu ile başladım. İstifa edeceğini söyledi. Sebebini sorduğumda ise sıkıntılar olduğunu ve yüze yüze gelince anlatabileceğini ifade etti. Kendisine istifa etmemesi gerektiğini, varsa sıkıntıların bir şekilde aşılabileceğini söyledim. Siyaset sabır işidir. Daha birçok şey konuştuktan sonra telefonu kapattık ve beyefendi istifa etti,” dedi.

CHP Alanya Kadın Kolları Seçimlerinde Ümran Aykut Yeniden Başkan Seçildi CHP Alanya Kadın Kolları Seçimlerinde Ümran Aykut Yeniden Başkan Seçildi

İstifanın kamuoyu ile paylaşılmasının ardından büyük bir tepki dalgası yaşandığını ifade eden Er, “Yüzlerce telefon aldım. Partili partisiz herkes çok büyük tepki gösterdi. Daha bir senesi ancak dolmuş olan bir milletvekili hangi geçerli sebeple istifa eder, edebilir? Parti içerisinde aşılamayacak ne ile karşılaşmış olabilir? Mevki makam beklentisi nedir? Bilmiyorum, bilemiyorum…” diye konuştu.

Aykut Kaya’nın bu süreçte partisine ve tabanına sırtını döndüğünü vurgulayan Er, “Makamların en büyüğüne bu necip millete vekil olma şerefine nail olmuşsun. Ama Aykut Bey, sen bu netameli süreçte seni bu mevki ve makama taşımış olan partine ve tabanına sırtını döndün, bir hançer de sen saplayarak gittin. Seni temayülde birinci çıkaran hangi teşkilatla, partimizin hangi üyesi ile istişare ettin? Kime sordun? Kime danıştın? Daha bir ay önce yeni seçilen Genel Başkanımızın arkasında poz vermiştin,” dedi.

Er, İYİ Parti'nin zor bir süreçten geçtiğini ancak bu süreci başarıyla atlatacağına inandığını belirterek, “Her siyasi partide inişler çıkışlar olabiliyor. Evet, İYİ Partimiz de bir sınavdan geçiyor ve bu sınavı başarıyla atlatacak. Bu necip millete tekrar umut olmaya devam edecektir. Yazık ki, çok yazık. Söylenecek ve yazacak çok şey var!” ifadelerini kullandı.

Aykut Kaya’nın istifasının Alanya teşkilatı olarak kendilerini hayal kırıklığına uğrattığını dile getiren Er, “Evet Aykut Bey! Temayülde birinci çıkmanda Alanya olarak, ekip arkadaşlarımızla birlikte çok büyük etkimiz, emeğimiz ve vebalimiz var. Parti tabanı başta olmak üzere sana destek veren, oy veren herkesi hayal kırıklığına uğrattın. Siyasette ahde vefa var mıdır? Siyasette kul hakkı var mıdır? Bu soruların vicdani muhasebesini yapacağına ve bu vicdan sorumluluğunun altında günün birinde siyaseten ezileceğine olan inancım tamdır. Sana olan hakkımız asla helal değildir… Bilesin” diyerek sözlerini tamamladı.

Muhabir: Şeymanur İrem Durak