Öte yandan erişkin yaşlara geldiğimizde bu sosyal problem hala bilinçaltında kalmaya devam eder. Sosyal medya aracılığıyla fotoğraf paylaşımlarının artması kişinin farkındalığını daha da derinleştirir. “Kepçe/Yelken Kulak” ameliyatı hakkında merak edilenleri Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve Ağız Yüz ve Çene Cerrahisi Uzmanı Prof.Dr. Sedat Aydın anlatıyor.

“Kepçe/Yelken Kulak” problemi nedir, nasıl oluşur, ve ne kadar yaygındır ?

Toplumda %5 oranında olup sıklığı 1/12.500 doğumda görülür. Kalıtsal (Genetik) geçiş söz konusu olup ikizler veya kardeşler arasında, babadan oğula geçiş şeklindedir. Kulakların gelişmesi ilk 3 yaşına kadar %85 oranında %15 lik geri kalan gelişimlerini ise 7-8 yaşlarına kadar tamamlar. Bu gelişim sırasında kulak kepçesinin bazı bölümleri yeterince gelişmeyip şekil bozuklukları meydana gelmektedir.

En erken hangi yaşta ameliyat yapılması uygundur ?

Çocuğun kendi vücut görünümündeki farklılıkları farketmeye başladığı yaşlar; 4.-5. yaşlarıdır. Çocuğun bu durumu fark etmesi aslında 4-5 yaşlarını operasyon için uygun yaş olarak almamızı sağlayacaktır. Diğer taraftan okula başlama yaşından (7 yaş) önce düzeltilmesi çocuğun psikolojik gelişiminde keza avantaj sağlayacaktır. Aksi durumda akranları tarafından çocuğa uygulanacak psikolojik baskının olumsuz etkilerini görebiliriz.

Erişkinler bu ameliyatı olabilir mi ?

Gelişimini tamamlayıp artık erişkin olan kepçe kulak problemli kişiler her yaşta bu ameliyatı olabilirler. Ancak çocuk yaşlardaki kıkırdak daha dirençsiz ve kolay şekil alabilir olduğundan erişkinlere göre kıkırdağın ameliyat sonrası dönemde eski haline gelme ihtimali daha düşüktür. 

“Kepçe/Yelken Kulak” ameliyatındaki amacımız nedir ?

“otoplasti” olarak isimlendirilen bu ameliyatlar hastanın kulaklarındaki anormal görünümünü iyileştiren estetik cerrahi işlemlerdir. Bu ameliyatlarla kulak kepçesindeki gelişmemiş olan kıvrımların yeniden oluşturulması, belirli bölgelerdeki kıkırdak fazlalıklarının alınarak normal görünmesi, saçlı deriye göre kulak kepçesinin geniş açıyla uzakta olmasının düzeltilmesi ve büyük boyutlu kulak kepçesinin normal boyuta getirilmesi şeklinde açıklanabilen çeşitli cerrahi tekniklerle kulağın daha normal görünmesi amaçlanır.

Ameliyat sırasında ağrı olur mu ?

Kulak estetik ameliyatı, erişkinlerde yalnızca kulak ve çevresinin uyuşturulması şeklinde lokal anestezi ile birlikte damardan ilaç verilerek sedasyon anestezisi veya tamamen uyutulma şeklinde olan genel anestezi altında yapılabilir. Öte yandan çocuklarda genel anestezi tercih edilir. Dolayısıyla ameliyat sırasında ağrı duyulmaz.

Kulak estetik ameliyatı ne kadar sürer ? kesi nereden yapılır ?

Çoğunlukla 1-1,5 saat süren ameliyatlardır. Kesi çoğunlukla kulak kepçesinin görünmeyen arka yüzüne yapılır. Estetik olarak kesinin fark edilmesi ileriki zamanlarda çok az bir iz kalacağı için sorun yaratmaz.

Ameliyat sonrası nasıl bir süreç yaşanır ?

Ameliyattan hemen sonra kulaklarınızın yeni şeklini koruması ve kritik iyileşme döneminde ameliyat bölgesinde aşırı basınç ve stresi önlemek için en az 48 saatlik bir kulak sargısı yapılır. Bu sargı sonrasında açılıp herhangi bir anormal durum gelişmesin diye kontrol edilir. Ardından sargı alınıp bir sporcu bandı kulakların üzerine gelecek şekilde en az 15 gün süreyle 7/24 sonraki hafta yalnızca 7/12 saat olacak şekilde kullanılır. Ameliyat sırasında estetik dikiş atılacağı için dikişlerin alınmasına gerek olmaz. Ameliyat olduğunuz gün birkaç saat sonra evinize gidebilirsiniz. Ameliyat yapılan bölgedeki şişlik ve rahatsızlığı en aza indirmek açısından başınızı vücudunuza göre yüksekte olacak şekilde ve kulaklarınızın üzerine yatmayacak şekilde pozisyon almaya çalışınız.

Yeni kulak şeklinizi ne zaman görebilirsiniz ?

Pansuman sırasında kulak sargısı alındıktan sonra kulağınızın aldığı yeni şekli görebilirsiniz. Ancak kulaklarda biraz şişlik olacağı için normale göre büyük gibi görünebilir. Ancak yaklaşık 2-3 hafta sonra bu şişlikler kaybolacağı için daha iyi bir görünüm fark edersiniz. Şişliklerin tamamen geçmesi 4-6 aya kadar uzayabilir. 

Ameliyat sonrası işe ne zaman dönebilirim ?

Yaklaşık 1 hafta sonra iş yerinize sporcu bandajı takarak dönebilirsiniz. Özellikle kış aylarında sporcu bandajının üzerine bere takılması bu bandajı da kamufle edecektir. Yürüyüş, yoga, pilates ve jogging gibi hafif sporlara ameliyattan bir ay sonra başlayabilirsiniz.