Girişimcilik alanında önemli destekler sunarak hizmet, ticaret, imalat ve bilişim sektörlerinde yeni işletmelerin kurulmasını ve geliştirilmesini sağlayan KOSGEB, Girişimcilik Destekleri programını güncelledi. Desteklerin üst limiti 375 bin TL’den 2 milyon TL’ye çıkarıldı.

Destek Programının Ana Başlıkları

Destek programı, iki ana başlık altında girişimcilere çeşitli destekler sunuyor:

Bu destek kapsamında, girişimcilere yüzde 100 destek oranı ile geri ödemesiz olarak kuruluş ve personel desteği sağlanıyor. İşletme türüne göre verilen destekler şöyle:

  • Gerçek kişi statüsünde kurulmuş işletmelere 10 bin TL,
  • Sermaye şirketi statüsünde kurulmuş işletmelere 20 bin TL kuruluş desteği veriliyor.
  • Girişimcinin genç, kadın, engelli, gazi veya birinci derecede şehit yakını olması durumunda, kuruluş desteğine 10 bin TL daha ekleniyor.

Ayrıca, personel giderleri için işletmenin vergi mükellefiyetinin devam etmesi şartıyla 3 yıl boyunca, çalışanı olduğu her yıl için 1 aylık brüt asgari ücretin işverene toplam maliyeti tutarı kadar destek sağlanıyor.

Gazipaşa Belediyesi 9 Taşınmazı Kiraya Verecek! Gazipaşa Belediyesi 9 Taşınmazı Kiraya Verecek!

İş Geliştirme Desteği

Bu destek kapsamında, girişimcilere 1,5 milyon TL üst limit dahilinde yüzde 80 destek oranı ile geri ödemeli olarak destek sağlanıyor. Girişimcinin genç, kadın, engelli, gazi veya birinci derecede şehit yakını olması durumunda destek üst limitine 150 bin TL daha ilave ediliyor.

Destek Kapsamında Karşılanacak Giderler

Destek programı, işletmenin çeşitli giderlerine yönelik finansman sağlıyor:

  • Personel giderleri
  • Makine-teçhizat ve kalıp giderleri
  • Yazılım giderleri
  • Hizmet alımı giderleri (eğitim, danışmanlık, yönlendirme, belgelendirme, test ve analiz, pazarlama, tasarım, sınai mülkiyet hakları giderleri)
  • Destekten Yararlanmak İçin Gerekli Adımlar

KOSGEB’in sunduğu bu desteklerden yararlanmak isteyen girişimcilerin, işletmelerini kurmadan önce e-Devlet üzerinden KOSGEB Geleneksel ve İleri Girişimci Eğitimlerini almaları gerekmektedir.

Detaylı bilgi ve başvuru için: KOSGEB Girişimci Destek Programı

İletişim: 0242 512 16 97 – Dahili 108

Muhabir: MUHİTTİN ALP