Alanya-Gazipaşa doğalgaz boru hattı çalışmaları sırasında kesilen ağaçların Manavgat Orman İşletme Müdürlüğü’ne hibe edilmesinin ardından başlatılan zimmet soruşturmasında, Orman İşletme Müdürü A.A. ve eşinin de aralarında bulunduğu 11 kişi gözaltına alındı.

Hibe Ağaçların Satışı İddiası

Nisan ayında doğalgaz boru hattı çalışmaları için kesilen ağaçlar, Manavgat Orman İşletme Müdürlüğü’ne hibe edildi. Ancak bu ağaçların kayda geçmeden üçüncü kişilere satıldığı yönünde ihbar alan Manavgat Cumhuriyet Başsavcılığı, hemen soruşturma başlattı. Manavgat İlçe Jandarma Komutanlığı JASAT ekipleri tarafından yapılan araştırmalar sonucunda, hibe ağaçların gerçekten de kayıtsız olarak satıldığı ortaya çıktı.

Zimmet ve Para Transferleri

Alanya Tapu Müdürü Oğuz Keser'in Durumu Belirsizliğini Koruyor: Müfettiş İncelemesi ve Şüpheler Alanya Tapu Müdürü Oğuz Keser'in Durumu Belirsizliğini Koruyor: Müfettiş İncelemesi ve Şüpheler

Araştırmalar, Orman İşletme Müdürü A.A., orman muhafaza memuru T.M. ve bazı çalışanların, ağaç satışından elde ettikleri gelirleri A.A.’nın eşi A.A. ve yakınlarının banka hesaplarına aktardığını tespit etti. Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) tarafından şüphelilerin banka hesapları incelendiğinde, olağandışı para transferleri tespit edildi.

Gözaltılar ve Arama Kararları

Olayın ortaya çıkmasının ardından Orman İşletme Müdürü A.A., eşi A.A., orman muhafaza memuru T.M., ve diğer çalışanlar Y.Ç., H.A., Y.A., N.Ç., Ö.M., K.A., C.C., ve A.S. “zimmet”, “zimmete yardım etme” ve “suç eşyasının satın alınması” suçlamalarıyla gözaltına alındı. Soruşturma kapsamında, M.Ç., M.Ş., S.A., ve F.K. hakkında da arama ve yakalama kararı çıkarıldı. Gözaltına alınan 11 şüphelinin sorgusu devam ederken, aranan diğer kişilerin yakalanması için çalışmalar sürüyor.

Manavgat Orman İşletme Müdürlüğü'nde yaşanan bu skandal, hem bölge halkı hem de yetkililer tarafından yakından takip ediliyor. Olayın aydınlatılması ve sorumluların adalet önünde hesap vermesi bekleniyor.
 

Editör: Hüseyin Kalaycı