Daha ucuz olduğu için İngiltere merkezli bir online portal üzerinden Limak Lara Otele rezervasyon yapan Türk müşteriden otele vardıktan sonra 120 euro ek ücret alınmış, bunun ne ücreti olduğunu soran müşteriye ‘milliyet farkı’ yanıtı verilmişti. Bunun üzerine misafir de faturanın üzerine ‘milliyet farkı’ yazılması şartıyla bu parayı ödeyeceğini belirtmiş, ödemeyi yaptıktan sonra da faturayı sosyal medyada paylaşmıştı.
Bakanlık inceleme başlattı
Konu sosyal medyada büyük yankı uyandırdı. Limak Otelleri Türklere ayrımcılık uyguladığı gerekçesiyle ağır eleştirilere maruz kalırken, konuyla ilgili olarak hem Kültür ve Turizm Bakanlığından hem de otel grubundan açıklama yapıldı. Bakanlık otelden savunma istendiğini ve inceleme başlatıldığını açıklarken, Limak Otelleri olayın bir yanlış anlamadan ibaret olduğunu savundu. 

Konuyla ilgili olarak Kültür ve Turizm Bakanlığından ve Limak Otellerinden açıklama yapıldı. Bakanlık konuyla ilgili incele başlatıldığını ve otelden savunma istendiğini belirtirken, Limak Otelleri olayın bir yanlış anlamadan kaynaklandığını, amacını aşan ‘milliyet farkı’ ifadesinin ‘milli kimliği’ değil, farklı ülkelere verilen farklı fiyatları ifade ettiğini savundu.
Bakanlığın açıklaması
"Antalya'da bir otelde yaşanan ve sosyal medyaya da yansıyan otel rezervasyonuna yönelik olarak Bakanlığımızca otelden resmi savunması istenmiş ve yapılacak denetim için kontrolör görevlendirilmiştir.

Otelde yapılacak denetim ve incelemenin ardından yasal mevzuat gereği gerekli cezai işlem uygulanacaktır."
Limak Otellerinin açıklaması
"Bugün medyada yer alan Limak Lara Otel ile ilgili bir haber nedeniyle açıklama yapma ihtiyacı doğmuştur. Hepimizi derinden üzen, teyit edilmemiş bilgilere dayalı içeriklerle ilgili kamuoyunu bilgilendirmek istiyoruz.

Öncelikle yanlış anlaşılmalara sebep olan ‘milliyet farkı’ ifadesi nedeniyle kamuoyundan samimiyetle özür diliyoruz. Amacını aşan bu ifadenin dikkatsizlik nedeniyle ve hassasiyetler öngörülemeden kullanılması hepimizi derinden üzmüştür. 

Hizmet verdiğimiz alanda eşitlik kavramına aykırı herhangi bir ayrımcı tutum ve davranış söz konusu olamaz. 

RUSLAR'IN TERCİHİ DEĞİŞTİ: ARTIK ANTALYA VE ALANYA'YI TERK EDİYORLAR RUSLAR'IN TERCİHİ DEĞİŞTİ: ARTIK ANTALYA VE ALANYA'YI TERK EDİYORLAR

Habere konu olan yanıltıcı rezervasyon 14 Nisan 2024 tarihinde İngiltere üzerinden bir web sitesinden Türkiye’den iki kişi adına yapılmıştır. Misafirlerimiz otele geldiklerinde bir kişinin Romanya vatandaşı olduğu, rezervasyonun Türkiye’den yapılmış gibi gösterildiği, yanlış bilgi beyan edildiği anlaşılmıştır. Bunun üzerine fiyat farkı oluştuğu misafirlerimize aktarılmıştır. Bölgesel ve dönemsel kampanyalar nedeniyle bu tür fiyat farkları oluşabilmektedir.

Konu bu nedenle ortaya çıkan fiyat farkı iken tutarın ‘milliyet farkı’ olarak yansıması olayın kapsamını değiştirmiştir. 

Yanlış anlaşılan ifade nedeniyle en içten özürlerimizi tekrarlıyor, konuyu kamuoyun takdirine sunuyoruz."