banner113

ALANYA'DA KADIN AVUKATI KAÇIRMAYA ÇALIŞTILAR. BARO'DAN TEPKİ GELDİ!

banner106

Alanya’da bir apartman girişinde meydana gelen olayda, kadın avukata saldırıp kaçırmaya çalışan saldırganlar, kendilerine engel olmaya çalışan erkek avukatı da darp etti

ALANYA'DA KADIN AVUKATI KAÇIRMAYA ÇALIŞTILAR. BARO'DAN TEPKİ GELDİ!
05 Ağustos 2022 Cuma 15:47

banner108
banner238

Antalya Barosu Başkanı Hüseyin Geçilmez, Alanya’da 2 avukatın saldırıya uğramasının ardından Alanya’ya gelerek açıklama yaptı. Olayın 29 Temmuz Cuma günü gerçekleştirdiğini belirten Geçilmez "Saldırı avukat P.Ş.’nin yaşadığı apartmanın giriş kapısında tahminen 8 kişi tarafından gerçekleştirildi. Kadın meslektaşlarımıza şiddet uygulayan, kolundan çekerek zorla götürmeye çalışan saldırganlar kendilerine engel olmaya ve kadın meslektaşlarımızı kurtarmaya çalışan avukat A. C. A.’yı öldürmekle tehdit etmiş, meslektaşın başına sert bir cisimle vurup, cep telefonunu zorla alıp, etkisiz hale getirerek kadın meslektaşımızı kaçırmaya teşebbüs etmiştir. 
SALDIRGANLAR OLAY YERİNDEN KAÇTI
Bu esnada çevreden gürültüyü duyup gelinmesi üzerine saldırganlar olay yerinden kaçtı. Başına sert bir cisimle vurulan erkek meslektaşımız olay yerinde bayılmış, hastaneye götürülerek başına 7 dikiş atıldı. Ayrıca meslektaşımızın 2 dişi de kırılmıştır. Kadın meslektaşımızın kolunda morluklar meydana gelmiştir. Olayın ertesi günü kamera görüntülerinin temin edilip incelenmesi neticesinde, meslektaşlarımızı evine kadar takip edip suça konu fiilleri gerçekleştiren şahıslar tespit edildi. 
SALDIRI PLANLI BİR ŞEKİLDE
Saldırı planlı, örgütlü bir şekilde gerçekleşmiş, konut dokunulmazlığını ihlal, cinsel saldırı, gasp, yaralama, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma gibi pek çok suç işlenmiştir. Olaydan sonra kaçan saldırganlardan biri yakalanarak 30 Temmuz Cumartesi günü tutuklandı. Meslektaşlarımız tarafından bizzat toplanıp teslim edilen delillere, Cumhuriyet Başsavcılığı’nca cuma günü derhal verilen gözaltı ve yakalama kararına, faillerin kimlik ve adreslerinin aleni bilinmesine rağmen olayın asıl planlayıcısı olduğu düşünülen şahıs ve diğer saldırganlar halen yakalanamadı. 
VAHİM BİR DURUMDUR
Kadın meslektaşımıza yönelik eylemin teşebbüs aşamasında kalması olayın önemini azaltmıyor. Alanya gibi büyük bir ilçede turizm sezonunun devam ettiği günlerde, merkezde bir kadınının kaçırılmaya çalışılması vahim bir durum. Ülkemizde kadına yönelik şiddetin artarak devam ettiği, İstanbul Sözleşmesi gibi kadına şiddeti önlemeye yönelik yasal düzenlemelerin ortadan kaldırıldığı bugünlerde meydana gelen saldırı son derece endişe verici. 
KADINA YÖNELİK ŞİDDET
Saldırının öznesinin kadın bir meslektaşımız olması, kadına yönelik şiddetin önlenmesi konusunda verilen mücadelenin ne derece önemli olduğunu bir kez daha anlamımızı sağladı. Antalya Barosu şiddete maruz kalan kadınların her zaman yanında. Geçmişte olduğu gibi, bundan sonraki süreçte de kazanımlarımızı, haklarımızı, temel hak ve özgürlüklerimizi savunmaya devam edeceğiz. Şiddete uğrayan meslektaşlarımızın yanında olduğumuzu, faillerin yakalanması ve en ağır şekilde cezalandırılması için sonuna kadar mücadele edeceğimizi ve hukuki sürecin takipçisi olacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız.”
 

banner109
banner110
banner111
banner112
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.