Karpuz

İçeriğindeki yüksek su miktarı sayesinde sıcak günlerde vücudun su ihtiyacını karşılayan karpuz, kan basıncını düşürerek kalp hastalıkları riskini azaltır. Ancak, hipotansiyonu olan kişilerde ileri derecede tansiyon düşüklüğüne neden olabilir, bu nedenle porsiyon kontrolüne dikkat edilerek tüketilmelidir.

Kavun

A, C, B1, B2, B5, E vitamini ile potasyum, sodyum, kalsiyum, magnezyum ve fosfat açısından zengin olan kavun, bağışıklık sistemini güçlendirir ve serbest radikallerin vücuda girmesini engeller. İçerdiği mikrobesin ögeleri sayesinde damarları temizler ve kalp sağlığını korur.

Üzüm

Üzüm, kabuğunda bulunan resveratrol adı verilen mikrobesin ögesi sayesinde doğal bir antimikrobiyal etkiye sahiptir, bu da bağışıklık sistemini korumada etkilidir. Üzümün antioksidatif ve antiinflamatuvar etkilerinin yanında, karaciğeri temizleme özelliği de vardır. Siyah üzüm, damar sertliğini önler ve tansiyon dengesini sağlar. Ancak, üzüm şekeri kan şekerini hızlı bir şekilde yükseltir, bu nedenle diyabet hastalarının dikkatli ve dengeli tüketmesi gerekir.

Kayısı

Lif bakımından zengin olan kayısı, A, C, E, K vitaminleri ve potasyumla birlikte protein içerir. Güçlü bir antioksidan kaynağıdır, bağışıklığı güçlendirir ve vücudu hastalıklardan korur. İçerdiği diyet lifi sayesinde bağırsakları çalıştırır ve temizler. Ancak, diyare sorunu olan çölyak hastaları ve aktif bağırsak hastalığı olanlar için önerilmez.

Avcılık kültürü selçuklu av köşkünde yaşatılacak Avcılık kültürü selçuklu av köşkünde yaşatılacak

İncir

İçeriğinde bulunan yoğun bitkisel lif sayesinde sindirim sisteminin düzgün çalışmasına yardım eden incir, sodyum, potasyum, magnezyum mineralleri ve C, B3, B6, B2, K vitaminleri içerir. Bu vitaminler tam bir antioksidan ve antiseptiktir. Lif, potasyum ve antioksidan içeriği sayesinde kan basıncını düzenlemeye, sindirimi iyileştirmeye, kilo dengelemeye, kalbi güçlendirmeye ve üreme sorunlarını tedavi etmeye yardımcı olur.

Uzman Görüşü

Uzman Diyetisyen Şükrü Can Gülşen, "Fiziksel aktiviteler, düzenli uyku, stres faktörlerini azaltmak ve dengeli beslenme alışkanlıkları, sadece fiziksel sağlığımızı değil, aynı zamanda zihinsel sağlığımızı da olumlu yönde etkiliyor," dedi.

Bu yaz, sağlığınızı korumak ve mutlu bir yaşam sürmek için bu meyveleri dikkatli bir şekilde tüketin.

Editör: Hüseyin Kalaycı