Üreticinin Tepkisi ve Talepleri
Anamur MUZBİR Başkanı Hasan Çatkaya, tüccarın 20 liraya aldığı yerli muzu ithal diye 100 liraya sattığını belirterek, “Bizden 20 liraya aldıkları muzu ithal diye 100 liraya satıyorlar. 14 liraya kadar düşürdükleri ikinci kaliteyi de 50 liraya tüketiciye satıyorlar. Biz kazanamıyoruz, tüketici de pahalı yiyor. Bu kanımıza dokunuyor.” dedi.

Alanya Belediyesi’nden Güneş Enerjisi Atağı Alanya Belediyesi’nden Güneş Enerjisi Atağı

Fiyat Manipülasyonu ve Tekelleşme
Muz üreticileri, artan üretim maliyetleri ve tekelleşmiş düşük fiyat dayatmaları nedeniyle üretimin zorlaştığını ifade ettiler. Üretici örgütleri, fiyatların iki hafta içinde 20 liraya kadar düştüğünü belirterek, 24 lira kabul edilene kadar ürünü kestirmeme çağrısı yaptı.

Üretim Maliyetleri ve Satış Fiyatları
Çiftçiden çok ucuz fiyata alınan muzun yüksek fiyatlara satılmasını eleştiren Çatkaya, mazot ve nakliye fiyatlarındaki artışın üreticiyi zor durumda bıraktığını söyledi. Muz üretiminin düşmeye başladığını ifade eden Çatkaya, yüksek maliyetler nedeniyle üreticinin muz bahçelerini sökmeye devam ettiğini belirtti.

Tarım Kredi Kooperatiflerine Çağrı
Çatkaya, Tarım Kredi Kooperatiflerine çağrıda bulunarak, “Köylüden muz alın.” dedi. Kamu marketlerinin köylüden alım yapması gerektiğini vurgulayan Çatkaya, aracısız satış sisteminin kurulmasının önemine dikkat çekti.

Yerli Muz Üreticilerinin Talepleri
Muz üreticileri, üreticiye dayatılan 20 liralık fiyatın kabul edilemez olduğunu belirterek, üreticilere 24 liradan aşağı bir fiyata kestirmemelerini tavsiye ettiler. Üreticiler, bu talebin kabul görmemesi halinde hak arama mücadelesine devam edeceklerini ifade ettiler.


Akdenizli muz üreticileri, yerli muzun düşük fiyatlara alınıp ithal olarak yüksek fiyatlara satılmasına karşı tepkilerini dile getirdiler. Artan üretim maliyetleri ve düşük fiyat dayatmalarına karşı üreticiler, 24 liradan aşağı bir fiyata muz kesmeyeceklerini belirttiler ve Tarım Kredi Kooperatiflerine çağrıda bulundular. Üreticiler, aracısız bir satış sistemi kurarak adil fiyatlarla ürünlerini satmak istediklerini ifade ettiler.
 

Editör: Hüseyin Kalaycı