banner245
banner174
banner113

Berat Albayrak Türkiye’nin turizmde yaşadığı kaybı açıkladı

banner106

Yeni ekonomik programı açıklayan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak turizmdeki kaybın 25 milyar dolar olduğunu söyledi.

Berat Albayrak Türkiye’nin turizmde yaşadığı kaybı açıkladı

banner108
banner238

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Yeni Ekonomik Programı (YEP) açıkladı. Ekonomide V tipi bir toparlanma olduğunu ileri süren Berat Albayrak, ‘’Türkiye gibi gelişmekte olan para birimleri değer kaybetti. Özellikle altın ithalatında hızlı artış ve turizmdeki sert düşüşle geçici bir bozulma ortaya çıktı. Salgın etkisiyle ortaya çıkan durumla nasıl mücadele edeceğimizi ve yeni ekonomi yaklaşımımızı ortaya koyacak.’’ dedi.
Turizm ve taşımacılıktaki toparlanma istenen seviyede değil
Turizm ve ulaşım gibi alanlarda ve genel olarak hizmetler sektöründe toparlanmanın henüz istenen seviyede olmadığını söyleyen Albayrak, ‘’Yeniden canlandırmak bizim için hayati önemde. İhracatımız 2020 Haziran-Ağustos döneminde Mart-Nisan dönemine göre yüzde 27'ye varan oranla artış sağladı. Ekonomik veriler güçlü V tipi toparlanmayı gösteriyor.’’ diye konuştu.
Turizmdeki kayıp 25 milyar dolar
Cari işlemlerde kalıcı olarak denge tesis etmeyi amaçladıklarını söyleyen Berat Albayrak, ‘’Turizm gelirlerindeki beklenmedik daralmanın Covid’in etkisi ile cari açık vererek kapatacağız. Kabaca 25 milyar turizmdeki Covid etkisi.’’ ifadelerini kullandı. Albayrak ayrıca, turizmde gelir kaybı yaşanmasaydı Türkiye’nin cari fazla vereceğini de ileri sürdü.

banner109
banner110
banner111
banner112
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.