Alanya, Çeşme, Bodrum, Köyceğiz, Kemer, Manavgat gibi turizm bölgelerinin de yer aldığı 12 ilde TEDAŞ ve TEİAŞ'a ait olan ve özelleştirme kapsamına alınan 73 taşınmazından 7’sinin denize sıfır konumda olduğu görüldü.
12 ilde TEDAŞ ve TEİAŞ'ın 73 taşınmazı özelleştirme kapsamına alındı. Karar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlandı.
DENİZE SIFIR ARAZİLER
Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararıyla mülkiyeti Maliye Hazinesi Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (TEDAŞ) ve Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi'ne (TEİAŞ) kayıtlı olan 12 ildeki 73 taşınmaz özelleştirme kapsamına alınmıştı. Antalya, Muğla Marmaris, Mersin ve İstanbul’da özelleştirme kapsamında alınan 7 arazi arazinin denize sıfır konumda olması dikkat çekti.
SON DERECE DEĞERLİ YERLERDE
Marmaris Selimiye’de özelleştirilecek 2 arazi ormanlık alanda ve denize sıfır konumda bulunuyor. Bodrum’da özelleştirilecek arazilerden 2’si ormanlık alanda, 2’si ise lüks villaların olduğu sitelerin arasında yer alıyor. Marmaris’in Osmaniye mahallesinde özelleştirme kapsamına alınan 2 parsel ise yerleşim alanlarının içinde ve denize sıfır konumda.
LÜKS VİLLALARIN SİTELERİN YANINDA
Bodrum’un Gökçebel mahallesinde özelleştirilecek arazilerden ormanlık alanda, Karakaya Mahallesindeki alanlar ise lüks villaların olduğu sitelerin arasında yer alıyor. İstanbul'daki arazi ise Rumeli Feneri'nde bulunuyor. 

Aycan Fenercioğlu: "Sektörün Önü Açılacak" Aycan Fenercioğlu: "Sektörün Önü Açılacak"

Özelleştirme kapsamına alınan taşınmazlar Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Batman, Edirne İstanbul, İzmir, Kırklareli, Konya, Mersin ve Muğla illerinde yer alıyor. Özelleştirme kararı kapsamındaki taşınmazların bazıları, İstanbul Sarıyer Rumeli Feneri, İzmir Çeşme, Muğla'da da Bodrum, Köyceğiz ve Marmaris'te, Antalya Kemer ve Manavgat ve Alanya'da, Ankara Yenimahalle'de bulunuyor.
Kararla özelleştirme kapsamına alınan taşınmazların, 'satış, kiralama, gelir ortaklığı modeli ve işin hukukuna uygun sair tasarruflar, mülkiyetin gayri ayni hakların tesisi veya işletme hakkının verilmesi yöntemlerinden biri ya da birkaçının birlikte uygulanarak özelleştirilmesine karar verilecek.
Özelleştirme işlemleri 31 Aralık 2027 tarihine kadar tamamlanacak

Özelleştirme kapsamında alınan arazilerin içinde denize yakın olanlardan biriside Alanya'nın Kestel ve Kargıcak Mahallesi’nde bulunuyor.

Editör: Haber Merkezi