CHP Milletvekili Aykut Kaya, Gazipaşa Hayvan Pazarı'nda Kurban Bayramı Öncesi Sorunları Dinledi CHP Milletvekili Aykut Kaya, Gazipaşa Hayvan Pazarı'nda Kurban Bayramı Öncesi Sorunları Dinledi

Gerekçeli Kararın Detayları
Mahkemenin açıkladığı gerekçeli kararda, 1 metre 68 santim boyundaki Gamze Yağlıoğlu'nun, 1 metre 12 santim yüksekliğindeki trabzandan tutunmadan kendisini atmasının mümkün olmadığı belirtildi. Trabzanda Gamze'ye ait herhangi bir parmak izi veya tutunma izleri tespit edilmediği gibi, sürtünme izleri bulundu. Bu bulgular, Gamze'nin kendi isteğiyle değil, sanık tarafından itilerek balkondan düşürüldüğünü ortaya koydu.

Trajik Ölüm ve Olayın İncelenmesi
Bahçeşehir Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler İngilizce Bölümü'nü birincilikle bitiren, ABD ve Almanya'da eğitim alan Gamze Yağlıoğlu, 24 Kasım 2021'de Alanya'daki evinin 6'ncı katından düşerek hayatını kaybetmişti. Olay sonrası, 1 yıllık eşi Alper Yağlıoğlu gözaltına alınıp tutuklanmıştı. Alanya 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada, Alper Yağlıoğlu 'Eşi kasten öldürmek' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Ulusal Kriminal Raporun Bulguları
Kararda, ulusal kriminal raporda yer alan bulgulara da değinildi. Gamze'nin balkondan düşüş şeklinin sırtı yere, yüzü yukarı dönük pozisyonda olduğu belirtildi. Eğer Gamze, kendini korkuluktan bırakmış olsaydı, düştüğü yerin balkon hizasında olması gerektiği ifade edildi. Ancak Gamze, balkon hizasından 2,5 metre uzaklığa düşmüştü. Bu durumun, bir başkası tarafından itilmesi sonucu olabileceği vurgulandı.

Raporda ayrıca, Gamze'nin tırnaklarında sanığa ait DNA profili bulunduğu, sanığın olaydan önce telefonundaki bazı videoları sildiği ve bu videoların geri kurtarma yöntemiyle elde edildiği belirtildi. Videoların sanık ve eşine ait pornografik içerikli görüntüler olduğu ve bazı videoların internet sitelerinde paylaşıldığı tespit edildi.

Tartışmalar ve Kamera Kayıtları
Gerekçeli kararda, çiftin olaydan önce tartıştığı ve Gamze'nin evden gitmek istediği, ancak sanığın buna engel olduğu belirtildi. Gamze'nin balkondan düşmesinden 1 dakika 38 saniye sonra sanığın evden çıktığı ve 15 dakika sonra geri geldiği kamera görüntüleriyle tespit edildi. Eve döndükten 6 dakika sonra Gamze'nin düştüğü yere geldiği belirlendi. Sanığın eve döndükten sonra nerede olduğunu bilmediğini söylediği eşini 6 dakika içinde bulabilmesi ve odada eşini göremeyince direkt balkondan aşağıya bakmasının hayatın olağan akışına aykırı olduğuna işaret edildi. Ayrıca, Gamze'nin düşmesiyle birlikte sanığın evden çıkmasının da tesadüf olamayacağı belirtildi.

Mahkemenin Kararı
Bu nedenlerle, mahkeme Gamze Yağlıoğlu'nun ölümünün sanık Alper Yağlıoğlu'nun kendisini balkondan ittirmesi sonucu meydana geldiğine hükmetti. Sanığın ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldığı ve pişmanlığını gösterir herhangi bir davranışının olmaması nedeniyle takdir indirimi uygulanmadığı belirtildi.

Alanya'da büyük yankı uyandıran bu karar, adaletin yerini bulduğuna dair güçlü bir mesaj verirken, Gamze Yağlıoğlu'nun ailesi ve yakınları için bir nebze olsun teselli kaynağı oldu.
 

Editör: Hüseyin Kalaycı