banner158

ALANYALI TURİZMCİ KANTARCI: HERŞEY DAHİL, RESORT TURİZMİN TEMELİDİR!

Melih Kantarcı

Melih KantarcıOkunma 03 Ağustos 2023, 11:57


Alanya’daki White City Resort ve White City Beach ile Türkiye turizmine hizmet veren White City Hotels’in Yönetim Kurulu Üyesi Melih Kantarcı, Alanya ve turizm gündemini değerlendirdi.

Turizmin daha iyi noktalara gelmesi için düşüncelerini paylaşan Melih Kantarcı’nın açıklamaları şöyle:

– Alanya tarihi ve kültürel dokusu, gelişime açık gastronomi zenginliği ve geniş ürün yelpazesiyle diğer destinasyonlara göre avantajlı olmasına rağmen, altyapı gelişim gereksinimleri ve özellikle ulaşım başlığı yüksek misafir memnuniyeti adına acil olarak müdahale edilmesi gereken konuların başında geliyor.

– Gazipaşa Alanya Havalimanı’nın genişleme çalışmaları ve Antalya-Alanya çevreyolu, hatta raylı sistem ile ulaşım çalışmaları bir an önce çözülmeli. Çünkü misafirler otellerine, havaalanlarına ve şehir merkezine daha hızlı ve güvenli ulaşmak istiyor.

– ASAT ve diğer kurumların şehrin gelişen nüfusunu da göz önünde bulundurarak alt yapı iyileştirmelerini yaz sezonuna girmeden gerçekleştirmesi misafirlerimizi daha fazla mutlu edecektir.

– Genel olarak yenileme, istihdam ve pazarlama teşvikleri turizm için çok önemli. Nitelikli misafir portföyü ile Antalya’da turizmin 12 aya yayılması adına ayrı bir teşvik fonu oluşturulabilir.

– Kişi başı oda gelirlerimiz rakip ve hedef destinasyonlara ulaşana kadar bilhassa güneyde resort otelcilikte yeni yatırımların durdurulması ve bunun yerine yenileme ve memnuniyet odaklı konsept çalışmalarının teşvik edilmesi gerekiyor.

– Türk misafirperverliğinin tüm sektör paydaşları ile tekrar canlandırılması gerekiyor. Türkiye’nin tercih edilme sebebi güleryüzlü hizmet ve samimiyettir. Memnun misafire ve mutlu personele profesyonellerin ve bakanlığın daha fazla önem göstermesi gerekiyor. Ayrıca yüksek misafir memnuniyeti yakalayan tesislerin vergi indirimleri gibi finansal teşviklerle ödüllendirilmesi de gerekiyor.

– Turizm ekonomide yoğun olarak 28 dolaylı olarak ise 40 civarında farklı sektörü doğrudan etkiliyor. Sektörümüzün birçok paydaşı var. Bu nedenden dolayı misafir memnuniyet zincirinin otellerle sınırlı olduğu düşünülmemeli. Tüm sektör paydaşları havalimanı çalışanından şehirdeki esnafa kadar Türkiye’yi tercih eden her turiste gerekli özeni ve hassasiyeti göstermeli.

– Her şey dahil, resort turizmimizin temelidir. Şehir içi turizm ve iş destinasyonlar haricinde bu konsepti tartışmak şu an için mümkün değil. Rakiplerimizin birçoğu bizim modelimizi kopyalamaya başladı. Bu her şey dahilin gücüdür.

– Türkiye’nin daha fazla celebrity ve nitelikli influencer işbirlikleri ile çok daha farklı konumlara gelmesi gayet mümkün. Sektörün bazı önemli markaları kendi cazibe alanlarını bu vesile ile yarattı ve konunun olabilirliğini gösterdi. Bunu ülke geneline yaymalıyız.

– Kendi tesislerimizde farklılık yaratmak ve konuklara yeni ürünler sunabilmek adına önemli marka ve uzman kişilerle işbirlikleri yapıyoruz. Örnek olarak Press Reader digital yayın servisi ile 1000’in üzerinde yayına ulaşabilen konuklar bu hizmetten dolayı çok mutlu. Otel içinde Türk kahvesi ve Türk yemekleri gibi Türk kültürünü yansıtan tatların yapılışlarını görüp uzmanlarından deneyimlemeleri onları misafirleri fazlasıyla şaşırtıyor.

– Bu noktadan itibaren misafire ve işgücüne yatırım yapan markalar kazanacak. Türk kültürünü yansıtan etkinlikler, eğitimler ve motivasyon artırıcı çalışmalar yaparak bu anlayışı Alanya bölgesinde gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Sadece bununla da kalmayıp sürdürülebilirlik çalışmaları çerçevesinde bu ay içerisinde bir güneş enerji santralini aktif hale getireceğiz. Elektrikli araç şarj ünitelerimiz 5 yıldan beri hizmette. Araç filolarımızı tamamen elektrikli araçlarla yenilemeye başladık. Isıtma ve soğutmada A plus cihaz kullanıyoruz. Tüm odalarda enerji verimliliği sağlayan sensörlü sistemler kullanmaya başladık. Karbon ayak izini azaltmak için tüm personelimiz ile çalışmalar yapıyoruz. Bunun yanında yerel üreticileri de destekliyoruz.
tourismtoday

banner159
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.