Alanya Belediyesi, Alanya'nın özgün lezzeti Gülüklü (Hülüklü) Çorba’nın UNESCO'nun ‘Somut Olmayan Kültürel Miras Türkiye Ulusal Envanteri’ne dahil edilmesi için önemli bir adım attı. Bu kapsamda, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Yaşayan Miras ve Kültürel Etkinlikler Şube Müdürü Aysun Çobanoğlu Davulcu ve ekibi, Alanya Belediyesi Mutfak Kültür Evi’nde bir toplantı düzenledi. Toplantıda, Alanya yöresel mutfağının önemli lezzetlerinden biri olan ve "Mahreç İşareti" ile koruma altına alınan Antalya ve Alanya'nın tescilli ilk çorbası Gülüklü Çorba'nın hazırlanış aşamaları ayrıntılı olarak kayıt altına alındı.

Alanya Mutfağı’nın tanıtılması ve gastronomi alanında sağlam bir yere taşınması amacıyla başlatılan Mutfak Mirası Alanya Projesi’nin önemli bir adımı gerçekleştirilmiş oldu. Bu proje kapsamında, Alanya Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü bünyesinde yöresel lezzetlerin markalaşması ve ulusal envantere dahil edilmesi için ciddi çalışmalar yürütülüyor. Ülke genelindeki İl Kültür ve Turizm Müdürlükleri’nin koordinasyonunda oluşturulan İl Tespit Kurulları vasıtasıyla sürdürülen çalışmayla, Alanya'nın zengin gastronomi kültürünün dünya çapında tanıtılması hedefleniyor.

Belediye Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Sevda Çapa, çalışmalar hakkında bilgi vererek şunları söyledi: "Alanya, farklı medeniyet ve kültürden birçok insanın bir arada bulunduğu, kendi öz değerlerini koruyan önemli bir turizm destinasyonu. Mutfak kültürüyle ilgili, Alanya Belediyesi tarafından tescili alınmış, coğrafi işaretli Gülüklü Çorbamız şimdi UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne girmek için gün sayıyor. Hepimizin evlerinde pişirdiği, düğünlerin, mevlitlerin, gelin almaların, cenazelerimizin ve davetlerimizin baş solisti Gülüklü Çorba için bu süreç bizi gerçekten heyecanlandırıyor."

Çapa, yerel lezzetlerin reçetelendirilmesi ve tescil çalışmalarının süreceğini de belirtti. "Gülüklü Çorba gibi diğer yerel lezzetlerimizi de denemek için Alanya Kalesi’nde bulunan Belediye Mutfak Kültür Evi’ne herkesi bekliyoruz" diyerek sözlerini tamamladı.

DEVLET BABA, ALANYA HAL PROJESİNİ İNCELEDİ DEVLET BABA, ALANYA HAL PROJESİNİ İNCELEDİ

Bu çalışmalar, Alanya'nın mutfak kültürünü koruma ve tanıtma konusundaki kararlılığını ortaya koyarken, Gülüklü Çorba’nın UNESCO tarafından tanınması Alanya için büyük bir prestij kaynağı olacak.

Editör: Hüseyin Kalaycı