Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Aylık Olağan Meclis Toplantısı düzenlendi. Meclis Başkanı Mehmet Kural’ın başkanlık ettiği toplantıda yönetim kurulu faaliyetleri ile ilgili açıklama yapan ALTSO Başkanı Eray Erdem, Alanya iskelesinde tekneciler arasında yaşanan kavgaya değindi. Erdem, “Birkaç gün önce iskelede yaşanan kavga şehrin imajı açısından üzücü. Turizm bölgelerine 2 ayaklı bakıyorum. Birincisi ekonomik girdi ve çıktılar. İkinci önemli olan imaj. Türkiye’nin imajını ülke dışına en iyi ya da en kötü yansıtan bölgeler turizm bölgeleri. Bu şehirde yaşayan herkesin bu şehrin turizm kimliğine uygun yaşıyor olması gerekiyor. Bunda da hepimize çok büyük işler düşüyor. Lütfen herkes eşini, dostunu bu konuda hassasiyete davet etsin. Bu anlamda hepimizin had safhada mesuliyet duygusu ile yaşıyor, hareket ediyor olması gerekir diye düşünüyorum. Bununla ilgili Alanya Kaymakamı Fatih Ürkmezer ile yaptığım görüşme var. Ürkmezer öncülüğünde belediye, güvenlik kuvvetleri bununla ilgili bir toplantı yaptı. Muhtemelen önümüzdeki günlerde bunun yansımaları olacak, duyurulacaktır. Bu tür yapılan yanlışlıklar başta o sektörde faaliyet gösterenlerin hareket kabiliyetlerini daraltacak ama en önemlisi de şehrimizin imajı açısında çok kötü şeyler. Sosyal medya anlık olayları dünyanın her tarafına duyurabilir ve telafisi yok. Bu üzücü olayların bir daha olmamasını temenni ediyorum” dedi.


“GAZİPAŞA HAVALİMANI TERMİNALİ GENİŞLEYECEK”

Gazipaşa Alanya Havalimanı Müdürü ile görüştüğünü söyleyen Erdem, “Terminal büyütülmesi ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Geçen sene bir proje vardı. O proje küçük bir revizyona girmiş. Muhtemelen önümüzdeki yıl hak ettiği oranda, şehrin ihtiyacı oranında terminal genişletilecek. Pistle ilgili kamulaştırma çalışmaları ile ilgili girişimleri var” diye konuştu.

“TURİZME HER SENE DARBE VURULUYOR”

ALTSO Meclis Üyesi Adem Çekiçoğlu da, “İskeledeki konuyla ilgili turizme her sene darbe vuruluyor. Burasının yat limanı ile değişimi için belediyeye teklifte bulunulabilir mi? Yeni yönetime böyle bir teklifle gidebilir miyiz?” diye sordu.

“KANUNLARLA BAĞDAŞMAYACAĞINI SÖYLEDİLER”

Erdem de, “Alanya kamuoyunda bu işle ilgisi olan olmayan herkesin aklına gelen ilk o zaten. Daha elit, kaliteli bir görüntü tekneler de o tarafa gitsin ama biz bunu göreve geldiğimizde irdeledik, sorguladık ama bizim şu anki mevcut Alanya liman alanı fiziki olarak müsait değil. Kanunlarla bağdaşmayacağını söylediler” ifadelerini kullandı.

“BU BİZİM DE CANIMIZI YAKTI”
ALTSO Meclis Üyesi Mehmet Yenialp ise, “Zaman zaman iskele ile yat limanı değişsin diye konuşuluyor ama bu çok fazla dayanağı olan bir şey değil. Bence elverişli bir şey de değil. İskeledeki olaya da açıklık getireyim. Buranın ihalesi 2024’te. Burası balıkçı barınağı olarak geçiyor. Yat limanı olarak da geçmiyor. Kooperatifle görüşecekler. Burada bir kavga yaşandı. Bunun yaşanmasını kimse istemezdi. Bunun bütün teknecilere mal olmasını biz de istemeyiz. İskelede günah keçisi olarak addedilmeyi istemeyiz. Bunun en başında şehir disiplini, iskeledeki başıboşluk. İskelede bir başıboşluk var. Burada herkes kendi düzenini sağlamaya çalışırsa hepsinin düzeni olmaz. Bu konuları geçen seneki olay olduğunda da konuştuk ama burada farklı bir çözüm var. Bunun için ihalenin olması fırsat senesi. Bizim için de iyi bir fırsat. Bunu iyi değerlendirebilirsek kökten daha sonra çözebiliriz. Şu da yanlış. İskelede her sene kavga oluyor. 10 kavga oluyorsa 8’i orada gezenle, müşteriler kendi aralarında oluyor. 2’si esnaf arasında oluyordur ama esnaf böyle, esnaf böyle deniyor. Sosyal medyada gördüm. Bu bizim de canımızı yaktı. Topluma böyle lanse edilmek istemeyiz” dedi.

“HERKESİN MENFAATİNİ KORUYACAK YAPILANMAYA İHTİYAÇ VAR”

ALANYA BELEDİYESİ, TİCARET BAKANLIĞINA ÖRNEK OLDU! FAHİŞ FİYATLARA BÜYÜK CEZA GELİYOR ALANYA BELEDİYESİ, TİCARET BAKANLIĞINA ÖRNEK OLDU! FAHİŞ FİYATLARA BÜYÜK CEZA GELİYOR

Erdem, “Şehre bütün bakmak lazım. Yatların olduğu bölge sadece yatçıların değil. Şehrin tamamının. Hatta buraya gelen turistin de alanı. Dolayısıyla herkesin menfaatini ortak şekilde koruyup kollayacak bir yapılanmaya ihtiyaç var. Orada sizlere çok görev düşer. Kaymakam bey ile konuştum. Önümüzdeki 1-2 gün içinde kooperatifle bir araya geleceğini söyledi. Bu tür olumsuzlukların yaşanmaması için sizlerin bir tık daha çaba sarf etmesi lazım” diye konuştu.