ALANYA'DAN ÇİFTE İMZA ALANYA'DAN ÇİFTE İMZA


BAL LİGİNDE PLAYOFF İSTİYORUZ
Bölgesel amatör lig (BAL) takımlarının yaşadığı sorunlara kulak vermek gerektiğini vurgulayan Milletvekili Aykut Kaya, “BAL liginde sadece birincilerin bir üst lige çıkma imkânı bulunmaktadır. 1.2. ve 3.ligde uygulanan playoff uygulaması, BAL liginde uygulanmıyor. Bu da ligin cazibesini düşürdüğü gibi, belli bir süreden sonra takımların fiilen maçlara çıkmamasına sebep oluyor. Bu uygulamayı ortadan kaldırmak için BAL ligindeki takımlar arasında da playoff uygulaması başlatılarak ligin istikrarlı, rekabetçi ve sürekli olmasını sağlamak gerekiyor.” ifadelerini kullandı. 
BU SENE LİGİ 2.BİTİREN TAKIMLAR BİR ÜST LİGE ÇIKARILMALI
“Bu sene istisnai bir uygulama yaparak BAL ligini 2. Bitiren takımları bir üst lige çıkarmalıyız” diyen Milletvekili Kaya, “önümüzdeki senelerde playoff uygulamasını BAL ligine de getirerek bütün liglerde aynı sistemin uygulanması gerekmektedir. Bu sene BAL ligini bitiren takımların toplam taraftar sayısının yaklaşık 4 milyon olduğu görülmektedir.” dedi.
MANAVGAT BELEDİYESPOR ÖRNEĞİ
“Bu sene 2. Bitiren takımlarımızdan birisi de benim kendi memleketim Manavgat Belediyespor’dur.” diyen Kaya, “Manavgat Belediyespor, çok ciddi alt yapısı, seyircisi ve potansiyeli olan bir takımımızdır. Manavgat’ın kendisi ekonomik olarak birçok ilden daha büyük bir potansiyele sahiptir. Manavgat’ımızın ve diğer 2. bitiren kentlerimizin takımlarının bir üst lige alınması konusunda ve bundan sonraki yıllarda da BAL liglerinde playoff uygulamasına geçilmesi için Gençlik ve Spor Bakanlığı’na ve Türkiye Futbol Federasyonu Başkanlığı’na bir çağrıda bulunuyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.
GENÇLİK VE SPOR BAKANI’NA SORU ÖNERGESİ VERDİ
Milletvekili Kaya, Genel Kurul’daki hitabının ardından konuyla ilgili olarak yazılı soru önergesi de verdi. Aykut Kaya, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’tan şu soruları yanıtlamasını talep etti:
1) BAL liginde performans gösteren ve 2. bitiren takımlarımızın bu sene bir üst lige çıkarılması konusunda bir çalışmanız var mıdır?
2) Gelecek sezondan itibaren BAL liginde de playoff uygulamasına geçilmesi hususunda bir düşünceniz var mıdır?
3) BAL liginde faaliyet gösteren takımlarımızın daha adil, eşitlikçi ve rekabetçi sezonlar geçirebilmeleri için yürütülen çalışmalar nelerdir? Takımlarımızın her anlamda yeteri ölçüde desteklendiğini düşünüyor musunuz?