Okulda yeni kurulan laboratuarları gezen AGC yönetimi, son günlerde okulun elde ettiği başarılar hakkında da bilgi aldı.
Alanya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Gaye Coşkun ve Yönetim Kurulu Üyeleri Hüseyin Girenes Fen Lisesi’nde gerçekleşen sunuma katıldı. Okulun Hayırseveri Hüseyin Girenes’in de katıldığı ziyaret sırasında önce okulun dijital panoları anlatıldı, ardından müzik gurubunun mini konseri ve robotik kodlama odası gezildi. Fiziki olanaklarıyla bir öğrencinin ihtiyaç duyabileceği her imkâna sahip olan Hüseyin Girenes Fen Lisesi’nde spor salonu, 3D salon ve Türkiye’de tek olan sanal gerçeklik sınıfı da gezildi. Okulun yemekhane, botanik bahçesi ve konferans salonu da gazetecilere açıldı. Okul hakkında Müdür Şen Nur Aykut bilgi verdi. 


ANTALYA’YI TEMSİL EDEN TEK OKUL
Alanya Hüseyin Girenes Fen Lisesi (HGFL) Müdürü Şen Nur Aykut, Teknofest Türkiye’de okulun üçüncülük elde ettiğini söyledi.  Aykut şu bilgiyi verdi;  “Alanya Hüseyin Girenes Fen Lisesi Teknofest 2023’te İnsanlık Yararına Teknoloji Sosyal İnovasyon kategorisinde Antalya’yı temsil eden tek okul. Türkiye genelinden başvuran 48.627 proje arasında Türkiye üçüncüsü olarak bir ilke daha imza attık.” 


ROBOT VE DRON ÜRETİLİYOR
Okulda teknoloji laboratuvarı bulunduğuna dikkat çeken Aykut,  “Öğrencilerin fikirlerini projeye dönüştürdüğü ve projelerini geliştirdiği teknoloji sınıfımız var. Bu laboratuvarda kodlama ve yazılım çalışmalarını devam etmekte. 3 Boyutlu yazıcıdan robotlar ve dronlar üretmekteyiz. Dünya genelinde yarışma ve projelere katıldık” dedi. 


TÜRK PATENT ENTSTİTÜSÜNDEN MARKA TESCİLİ
Hüseyin Girenes Fen Lisesi rehber öğretmenlerinin geliştirdiği ve patenti alınan “HGFL Akademi" projesi hakkında da bilgi veren Aykut, “ALBAP sınavlarında ilk 30'a giren 8. sınıf öğrencilerini bir gün boyunca okulumuzda ağırlıyoruz. Öğrenciler Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji, Edebiyat, Almanca, İngilizce, Bilgisayar ve Teknoloji, Beden Eğitimi derslerini işleyerek okulu yaşayarak öğrenme fırsatı buluyorlar. HGFL Akademi sayesinde Hüseyin Girenes Fen Lisesi okul yaşamını deneyimleyen öğrenciler lise tercih döneminde bu deneyimlerini göz önünde bulundurarak tercihlerini yapıyorlar” diye konuştu. 


BİLİM SOKAĞI AÇILDI
Okulda özveri ve gayretle oluşturulan HGFL Bilim Sokağı’nın ikinci dönem açıldığına dikkat çeken Şen Nur Aykut, “Hüseyin Girenes Fen Lisesinin Bilim Sokağı’nda Fizik, Kimya, Biyoloji laboratuarları var. Fizik dersinde deneyler yaptık. Biyoloji dersinde organ inceledik. Kimya dersinde sabun ve mum ürettik. Dersleri 3D gözlükleriyle üç boyutlu işledik,  3D salon’u ve sanal gerçeklik sınıfı Virtual Reality (VR) gözlüklerle eğitimlerimiz sürüyor. Ayrıca HGFL Bilim Sokağı’nda öğrencilerin tutarak, görerek ve deneyerek inceleyebileceği bilimsel malzemeleri öğrencilerin hizmetine sunduk” açıklamasında bulundu.


EDEBİYAT VE MÜZİKTEN GELEN BAŞARILAR
Aykut, dergi ve kitap çıkardıklarından da bahsederek şunları söyledi; “Ahenk projesi kapsamında tasarımını ve yazılarını tamamen Hüseyin Girenes Fen Lisesi öğrencilerinin hazırlayıp baskıya verdiği İngilizce okul dergisi Flame of Science’nin ikinci sayısı ve İngilizce öğretmeni danışmanlığında öğrencilerin hazırladığı 2. İngilizce Hikâye Kitabı olan The Mischievous Twins’ Adventures yayımlandı. Okulun müzik öğretmenin oluşturduğu orkestra grubu öğrencileri özel müzik sınıfında çalışmalarını yapmakta. Gurubumuz Uluslararası Polonya Mayflower Yarışmasında mansiyon ödülü aldı.”


HGFL DÜNYA’YA AÇILDI
Başarının temelinde motivasyonun önemli olduğunu kaydeden Aykut, “Fen Lisesi olarak motivasyonun en büyük aracı olan Türkiye geneli ve Yurtdışı gezilerini çok önemsemeyiz. Dünya’nın en önemli bilim merkezlerinden olan CERN’de bulunan Avrupa Nükleer Araştırma merkezine gezi düzenledik. Gezilerimize bu sene mühendislik alanında önemli yer tutan Almanya-İtalya gezisini ekledik.  Almanya-İtalya gezisinde öğrencilerimiz Porsche, Ferrari ve Mercedes gibi ünlü markaların fabrikalarını ve Da Vinci Bilim Merkezini gördü” diyerek Ayrıca Felsefe bülteni ile sorgulayan, düşünen, araştıran ve yazan öğrencilerin katıldığı Felsefe Kulübü’ne de dikkat çekti. Aykut, “Edebiyat öğretmenleri danışmanlığında her sene il ve ilçe genelinde yapılan kompozisyon yarışmalarında öğrencilerimiz derece aldı. Geçen yıl yapılan münazara yarışmalarında Alanya Birincisi, Antalya Üçüncüsü olduk. Bu sene ilk kez katıldığı Liselerarası Tiyatro Festivalinde Hisseli Harikalar Kumpanyası oyununu sergiledik” dedi.


SPORDA DA BİRİNCİLİK HGFL’DE BAŞARILARI
“Bu sene okul sporları kapsamında Voleybol Kız ve Erkek takımlarında Alanya Birinciliği, Masa Tenisi Erkek Takımı Alanya Birinciliği,  Satranç Turnuvasında 1 Takım Birinciliği 1 Ferdi Birincilik ve Ferdi Üçüncülük derecesi okulun gurur tablosuna eklenmiştir”  diyen Aykut üniversite başarılarında da söz etti. Aykut, “Her sene mezun olan öğrencilerimiz %70 oranında üniversiteye yerleşti (Türkiye Fen Lisesi yerleştirme oranı ortalama %55). Öğrenciler arasında Türkiye 9.su, 35.si, 44.sü çıkaran Fen Lisesi Türkiye derecelerine her sene yenisi eklediği bir başarı grafiği bulunmaktadır” diye konuştu.