"ALANYA'NIN KANGREN PROBLEMİ"

Alanya’da kaçak yapılara asla taviz vermeyeceğini vurgulayan Başkan Özçelik, kaçak yapılarla mücadelede yerel ve ulusal basına yansıyan haberleri hatırlattı. Başkan Özçelik, şunları söyledi, "Kaçak yapıyla ilgili çalışmalarımızda kimseye taviz vermeyeceğimizi burada sizin huzurlarınızda bir kez daha tekrarlıyorum. Çünkü Alanya'nın kangren probleminden birisi herkesin bir köşeye derme çatma şeyler yapması. Kontrolsüzlükten dolayı bu tür binaların kaçak olarak yapılması ve yapıldıktan sonra da peşinde koşmamız. Dua edelim. Allah deprem vermesin. Hiçbir yere vermesin tabi ama bir deprem olacak olsa dünkü bizim arkadaşlarımızın durdurduğu yapının ortada kalması mümkün değil. O yapı yıkılır. Alanya'daki deprem katsayısı düşük olmasına rağmen o yapı şu andaki statik hesaplarındaki yanılmalar sebebiyle yanılma, derken arada kirişleri kestikleri için söylüyorum. O bina yerde kalır. İçinde de insanlar olursa Allah vermesin bir sürü insan orada vefat eder. Bu mücadelemiz kesintisiz devam edecek. Tüm Alanya'da ruhsat denetimlerimiz başlandı demiştik. Dün akşam itibariyle yaklaşık 2 bin 500 iş yerimizde denetleme yapıldı. Bunlara birinci etapta hiç ceza yazılmadı. Hepsine sadece tespit vakası düzenlendi. Şu anki oranımız yüzde 35. Yani Alanya'da denetlenen iki bin beş yüz işletmenin yüzde 35’i ruhsatsız. İnsanlarımız gayet zihniyet sahibi, ben yarım saat, 45 dakika ruhsat imzalıyorum. Sağ olsunlar, ruhsatlarını almaya geliyorlar. Gelsinler de ruhsatlarını alsınlar da hatta şunu da yapıyoruz, insanlar gelmiş dilekçesini vermişler ve 15 günlük süreleri dolmuş. Dolsun. Ruhsat işlemleri devam eden arkadaşlarımıza ruhsatınızı almadınız deyip ceza yazmıyoruz. Aksine destekleyerek yeni süreler veriyoruz."

TEBLİGATLARIMIZ ULAŞTI"

Basın mensubunun sorusu üzerine, Değirmendere Mahallesi’ndeki kaçak yapıların durumu hakkında bilgi veren Başkan Özçelik, "Bana kalsa yarın yıkarım. Ama hepinizin bildiği üzere Türkiye bir hukuk devleti. Biz gerekli tutanaklarımızı tuttuk. Kararlarımızı aldık. Tebligatlarımızı da ulaştırdık. Şu anda bizim bitirmemiz, tamamlamamız gereken süreler var. O sürelerden sonra yıkım kararı zaten aldık. Ekonomik cezasını da yazdık. Yasalar çerçevesinde işlemlerimiz devam ediyor. Orasının yıkım kararı bizim tarafımızdan alındı. Şu gün dersem, yanlış olur. Avukatım var. Hukuki kısımlarıyla ilgili burada uzun uzun konuşmak doğru değil. Şu anda biz sadece yasal tebligat süreçlerinin tamamlanmasını bekliyoruz. Orada koskocaman bir ruhsatsız yapı var. Bir tek o da değil. Bir sürü yer var. Ama orası çok göz önünde ve böyle tam seçim döneminde herkesin gözünün içine sokula sokula yapılmış bir yapı" dedi.

Alanya'nın Güçlü Katılımıyla Tarihi Kentler Birliği’nde Başkanlık Değişimi Alanya'nın Güçlü Katılımıyla Tarihi Kentler Birliği’nde Başkanlık Değişimi

"SİSTEMİN TIKIR TIKIR CALIŞMASI ÖNEMLİ"

Belediye Birim Müdürleriyle ilgili olarak da Başkan Özçelik, şu sözlere yer verdi, "Üzerinde çalıştığımız bir birim müdürü şu an itibariyle yok ama olmayacak diye bir şey de yok. Ben en başında arkadaşlarımla bir toplantı yaptım. Beklentilerimi kendilerine anlattım. O beklentiler bize evrakların gelişi, evrakların geliş süresi, işlemlerin doğru yapılması yani sistemin tıkır tıkır çalışması. Bu doğrultuda gayret eden ve tıkır tıkır çalışan bir sisteme ulaştığımızda sorun yok. Ama herhangi bir bölümde o tıkır tıkır çalışma takır takıra dönerse, ses gelirse, o gün de söyledim, bugün huzurlarında da söylüyorum. Ben de dahil olmak eğer bir aksaklık varsa değişmeli." Belediye Başkanı Osman Tarık Özçelik, alınan idari kararların Alanya'ya ve yeni görevler üstlenen mesai arkadaşlarına hayırlı olmasını diledi.

Editör: Hüseyin Kalaycı