Alanya Belediye Meclisi toplantısında MHP Grup Sözcüsü Hüseyin Güney, geçmiş 10 yıllık dönemin şeffaf bir şekilde araştırılması önerisini gündeme getirdi. Güney, "Geçmiş 10 yıllık Yücel döneminin şeffaf bir şekilde yönetimi araştırılsın. Kamuoyunda çok bilgi kirliliği var. Bu durumdan rahatsızız. İyice araştırılarak kamuoyuna bilgi verilsin, artısı eksisi neyse, ancak objektif olarak kamuoyuna açıklansın," dedi.

Belediye Başkanı Osman Tarık Özçelik'ten Yanıt

Alanya Belediye Başkanı Osman Tarık Özçelik, Hüseyin Güney'in önerisine yanıt verdi. Özçelik, "Bugün veya yarın müfettişler gelecek. Belediye şirketlerinin denetlenmesi bir hafta içinde biter. Denetlemeler bittiğinde meclise ve Alanya kamuoyuna bilgi vereceğiz, bundan kimsenin şüphesi olmasın. Belediyenin içini dışarıdan üçüncü gözle denetletmek mümkün değil ama ilk üç ay için talebimiz oldu. Bugün yarın denetlemeye gelecekler. Belediye şirketlerinin denetlenmesi ve kontrolü bittikten sonra tabii ki kamuoyuna paylaşacağız. Belediyenin içini sadece Sayıştay denetleyebiliyor. 2023 yılı denetlendi. 2024'ün ilk üç ayı denetlenecek. Bittiğinde artısı eksisi açıklanacak. Ancak belediye şirketlerinin sizin söylediğiniz gibi denetlemesi zaten yapılacak. Şirketlerin kurulduğu günden bugüne kadar ki süreçleri elden geçireceğiz," dedi.

İmmihan Arı'dan CHP Alanya Kadın Kolları Başkanlığı İçin Değişim ve Birlik Mesajı İmmihan Arı'dan CHP Alanya Kadın Kolları Başkanlığı İçin Değişim ve Birlik Mesajı

Güney'in Vurguları

MHP Grup Sözcüsü Hüseyin Güney, konuyla ilgili olarak, "Geçmiş dönemle ilgili görüştüğümüz konular ve bugüne kadar gelinen nokta bir hassasiyeti ortaya koydu. Geçmiş yönetimin oluşturduğu bilgi kirliliği büyük rahatsızlık yarattı. Bu konunun önemini vurgulamak istiyoruz. İşyeri denetimlerinin son 10 yılın objektif olarak incelenip, artı ve eksileriyle ilgili bilgi verilmesini istiyoruz. Bu konuda hassasiyet göstereceğinize inanıyoruz," dedi.

Sonuç ve Beklentiler

Belediye Başkanı Osman Tarık Özçelik, "Belediye şirketlerinin süreçlerini elden geçireceğiz," diyerek denetlemelerin ve incelemelerin şeffaf bir şekilde yürütüleceğinin altını çizdi.

Bu açıklamalar, kamuoyunun bilgilendirilmesi ve şeffaflığın sağlanması adına önemli bir adım olarak değerlendiriliyor. Denetlemelerin sonucunda ortaya çıkacak raporların, Alanya halkına ve belediye meclisine sunulması bekleniyor.


 

Editör: Hüseyin Kalaycı