Astigmat, korneanın veya göz merceğinin yüzeyinde meydana gelen düzensizlikler sonucu ortaya çıkar ve bireyin çevresini bulanık bir şekilde görmesine neden olur. Astigmat bir göz hastalığı değildir, bireyin net bir şekilde görmesini etkileyen bir kırma kusurudur. 

Astigmat Neden Olur? 

Astigmat nedenleri arasında şunlar yer almaktadır: 

*Göz travmaları. 

*Keratokonus hastalığı olarak bilinen rahatsızlık. 

*Göz enfeksiyonları. 

*Çevresel etmenler. 

*Genetik etmenler. 

Astigmat nedenleri bu şekilde sıralanabilir. Bu etmenler, korneanın yapısında değişimlere neden olabilir. Bu da korneanın, cisimlerden yansıyarak gelen ışınları ideal bir şekilde retinaya yönlendirememesine, dolayısıyla da astigmata neden olabilir. 

Astigmat Belirtileri Nelerdir? 

Astigmat belirtileri arasında şunlar yer alır: 

*Bireyin çevresini ve cisimleri bulanık görmesi. 

Alanya Sahillerinde Caretta Caretta Katliamı: ALÇED Başkanı Şerefnur Kayhan’dan Tepki Alanya Sahillerinde Caretta Caretta Katliamı: ALÇED Başkanı Şerefnur Kayhan’dan Tepki

*Baş ağrısı. 

*Göz yorgunluğu. 

*Bireyin çevresini gölgeli bir şekilde görmesi. 

*Loş ortamlarda ve gece saatlerinde görüşün azalması. 

*Göz batması. 

*Işık hassasiyeti ve göz ağrısı. 

Astigmat belirtileri bu şekilde sıralanabilir. Bireyler astigmatın derecesine göre bahsi geçen şikayetleri farklı şiddetlerde hissedebilirler. Eğer birey görüşünün git gide bulanıklaştığını hissediyorsa mutlaka bir göz hastalıkları doktoru ile görüşmelidir. 

Astigmat Hangi Mercek ile Düzeltilir? 

Astigmat, kalın kenarlı mercekler ile yapılan gözlükler sayesinde düzeltilir. Bazı kişiler kalın kenarlı gözlük camlarını tercih etmek istemeyebilirler bu durumda kontakt lensler veya özel olarak hazırlanmış gözlük camları tercih edilebilir. 

Astigmat Nasıl Tedavi Edilir? 

Astigmat tedavisi, günümüzde oldukça çeşitlidir. Astigmat tedavisinde kullanılan uygulamalar arasında gözlük tedavisi, kontakt lens tedavisi, lazerle astigmat tedavisi ve akıllı mercek tedavisi gibi uygulamalar yer almaktadır. Gözlük tedavisi ve kontakt lens tedavisi yıllardır astigmatın tedavisinde yaygın olarak kullanılırlar. Ancak günümüzde bu uygulamaların yerlerini çok daha konforlu ve kalıcı tedaviler olan lazer uygulamaları ve akıllı lens uygulamaları almıştır.  
 

Editör: Haber Merkezi