Törene, önceki dönem Alanya İlçe Başkanı Bülent Kandemir , Alanya CHP İlçe Sekreteri Mehmet Can Karagöz, CHP Alanya Kadın Kolları Başkanı Didem Karagöz, CHP Meclis Üyesi Erkan Demirci, CHP Meclis Üyesi Nazmi Zavlak, CHP Gençlik Kolları Başkanı Birkan Ceylan ve CHP İlçe örgütü ve partililer katıldı. Atatürk Anıtına çelenk sunumu ile başlayan tören saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı’nın okunması ile devam etti. CHP Alanya İlçe Başkanı adına konuşan CHP Alanya İlçe Genel Sekreteri Mehmet Can Karagöz günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yaptı.
‘MİLLETİMİZİN ESARETTEN KURTULUŞUNA ÖNCÜLÜK ETMİŞ PARTİ’
Karagöz konuşmasında, “Öncelikle genel merkez programı nedeniyle, genel merkez tarafından davet edilen ilçe merkez başkanımız Bülent Kandemir ve önceki genel başkanlarımızın ve genel merkez yöneticilerimizin tüm Alanya’ya selamını iletmek istiyorum. Bugün Cumhuriyetimizi kuran, Cumhuriyetimiz kadar köklü, Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere emaneti Cumhuriyet Halk Partisi’nin 100. kuruluş yıldönümünü kutlamaktan gurur duyuyoruz. Bir milletin esaretten kurtuluşuna ve bir ülkenin baştan aşağı yeniden kuruluşuna öncülük etmiş bir partinin, mirasını bir asra dayamış bu şerefli demokrasi mücadelesinin parçası olmaktan mutluluk duyuyoruz. Dünün zorluklarıyla büyüyen Cumhuriyet Halk Partisi’nin, yarının idealleriyle daha da büyüyeceğine olan inancımız tamdır. Büyük Atatürk; Cumhuriyeti ilan etmeden 1922 Aralık’ında “Barıştan sonra halkçılık esası üzerine dayanan ve Halk Fırkası adıyla siyasi bir fırka kurmak niyetindeyim” diyerek; kurtuluş Savaşı sonrası ülkemizin yeni bir yönetime kavuşmasıyla birlikte 9 Eylül 1923’te Türkiye’nin ilk siyasi partisi olarak Cumhuriyet Halk Partisi kurmuştur” dedi.
‘GEÇMİŞİN MİRASIYLA YENİ YÜZYILA İLERLEYECEĞİZ’
Karagöz konuşmasını şu sözlerle sürdürdü; “Cumhuriyet Halk Partisi, Atatürk’ün izinde, topraklarımızın kutsallığına ve milletimizin kayıtsız şartsız egemenliğine dayanan Cumhuriyetin asırlık yolculuğuna eşlik etmiş bir partidir. Öyle ki, dünyada 100. yaşına erişmiş sayılı siyasi partiden birisi olma şerefine de sahiptir. Cumhuriyet Halk Partisi, Saray zihniyetinin, tarikatlarin, zümrelerin, kendini halktan üstün görenlerin karşısında milletin kayıtsız şartsız egemenliği dediği için cumhuriyetçidir. Her türlü milliyetçiliği ayaklar altına alanların ve topraklarımızı rant alanı olarak görenlerin karşısında milliyetçidir. Önce halk dediği için, toplumu kutuplaştırmadığı için, yasalar karşısında herkesi eşit gördüğü için halkçıdır. Devletin fabrikalarını, hastanelerini, okullarını, köprülerini, limanlarını yandaşa ve yabancıya peşkeş çekenlere karşı; sosyal devlet, sosyal adalet ve milli kalkınma dediği için devletçidir. Halkın; dinî ve kutsal duygularını sömürerek siyasete alet edenlere karşı, devletin dinî inançlardan bağımsızlığını ve tarafsızlığını savunduğu için laiktir. Çağdaş dünyanın gerekliliklerini hiçe sayarak, cehaletin karanlığını dayatanlara karşı, bilim ve yenilik dediği için devrimcidir. Geçmişin Mirasıyla Yeni Yüzyıla ilerleyen partimiz ülkemizin geleceğine ışık tutmaya devam edecektir. Arkadaşlar! Atatürk katıldığı son parti kurultayında bizlere düşen görevi açıkça ifade etmiş ve demiştir ki: “Ulusa hizmet yolunda bütün varlığımızla çalışmak, parti üyelerinin bozulmaz andıdır.” Bu andı ömrümüz boyunca koruyacak, nesilden nesile aktaracağız. 100’üncü yılımız hepimiz için kutlu olsun.”

BAŞKAN ÖZÇELİK BUNDAN SONRA DEDİ VE EKLEDİ "İNŞAATLARDA...!" BAŞKAN ÖZÇELİK BUNDAN SONRA DEDİ VE EKLEDİ "İNŞAATLARDA...!"

ATATÜRK EVİ MÜZESİ UNUTULMADI
Hükümet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törenin ardından CHP heyeti Atatürk Evi Müzesi önünde toplandı. Müze önünde de açıklamalarda bulunan Karagöz, 2 yıldır çalışma adı altında kapalı kaldığını ve bir çivi dahi atılmadığını belirtti. Karagöz, “Cumhuriyetimizin 100. Yılına bile maalesef yetiştirilemeyen, Atamızı ziyaret etmek isteyen vatandaşlarımızın elinin boş döndüğü, kapısından içeri bile giremediği, bakınca insanların üzülerek baktığı bir portre Alanya’ya yakışmıyor. Bunun gereği mutlaka yapılacak Cumhuriyet Halk Partisi bu konunun takipçisidir” dedi. Kutlamalar CHP İlçe binasında 100’üncü kuruluş yıl dönümü dolayısıyla tebriklerin kabul edilmesiyle devam etti.
 

Editör: Haber Merkezi