banner113

JAPONYA İLE YAPILAN HİBE PROGRAMI İLE ALANYA BELEDİYESİ’NE 2 ENGELLİ ARACI KAZANDIRILDI 

banner106

Japonya Büyükelçiliği tarafından açılan Yerel Projelere Hibe Programı kapsamında Alanya Belediyesi’ne engelli bireylerin kullanımı için iki adet araç kazandırıldı. Başkan Yücel, “Hazırladığımız proje ile hibe yoluyla şehrimize kazandırdığımız iki aracımız hayırlı uğurlu olsun” dedi.

JAPONYA İLE YAPILAN HİBE PROGRAMI İLE ALANYA BELEDİYESİ’NE 2 ENGELLİ ARACI KAZANDIRILDI 
01 Eylül 2023 Cuma 17:38

banner108
banner238


Japonya Büyükelçiliği tarafından açılan Yerel Projelere Hibe Programı’na Alanya Belediyesi Proje Koordinasyon Ofisi tarafından hazırlanan proje ile katılım sağlanmıştı. ‘Alanya’da Engelli Bireyler İçin Ulaşım Aracı Sağlama Projesi’ Japonya Büyükelçiliği tarafından kabul edildi ve proje 74 bin 281 dolar hibe kazandı. Engelli bireylerin hayata kolay adapte olması, günlük ihtiyaçlarında ve desteğe ihtiyaç duydukları her alanda yanlarında olmak için çalışmalarını sürdüren Alanya Belediyesi, iki yeni aracı hibe yoluyla envanterine kazandırmış oldu. Daha çok engelli vatandaşa ulaşabilmek ve engelli bireylerin sosyal hayatlarını kolaylaştırabilmek adına yapılan proje ile 2 adet Mercedes Sprinter araç Engelli Koordinasyon Merkezi’nin envanterinde yerini aldı. Araçlar engelli lifti gibi eklentilerle engelli vatandaşların kullanımına uygun hale getirildi. Proje sayesinde, Alanya Belediyesi’nin veri tabanına kayıtlı, 102 mahallede bulunan 3 bin engelli vatandaş ve aileleri araçlardan faydalanacak ve her geçen gün daha çok kişiye ulaşılmış olacak.

BAŞKAN YÜCEL: ARAÇLARIMIZ HİZMETE BAŞLADI

Konuyla ilgili açıklama yapan Başkan Yücel, “Japonya Büyükelçiliği tarafından final raporunun onaylanmasının ardından araçlarımız Alanya’mızda hizmete başladı. Engelli bireylerimiz için bugüne kadar hayata geçirdiğimiz onlarca proje ve çalışmaya bir yenisini daha eklemiş olduk. Engellilere özel dizayn edilen araçlarımızı hibe yoluyla belediyemize kazandırmış olduk. Tüm engelli vatandaşlarımıza ve ailelerine hayırlı uğurlu olsun” dedi.

ALKÜ KÜTÜPHANESİ ENGELLİLERİN YANINDA

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Merkezi Kütüphanesi tarafından dezavantajlı öğrencilerin kütüphane olanaklarından daha fazla faydalanması için var olan engelli dostu uygulamalarına, görme engellilere yönelik yeni programlar ve cihazlar eklendi.

52 bin basılı kitap, 31 binin üzerinde elektronik kitap, tez, makale gibi toplamda 88 bin 161 eserlerle öğrencilerine eşsiz bir bilgi hazinesi hizmeti sunan Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı tarafından merkezi ve diğer kütüphanelerin geliştirilmesi ve büyütülmesi çalışmaları devam ediyor. ALKÜ Merkezi Kütüphanesi dezavantajlı öğrencilerin kütüphane olanaklarından faydalanabilmesi için cihaz ve program olanaklarını genişletti. Özellikle görme engelli bireyler için bilgisayar kullanımı ve belge incelemelerini kolaylıkla yapabilmeleri için 2 program ve 2 cihazın kullanımına başlanıldı.

GÖRME ENGELLİLER İŞLERİNİ KOLAYCA YAPABİLECEK

ALKÜ Kütüphanesinde görme engellilerin bilgisayarlarda daha rahat belge okumalarında kullanabilmeleri için özel olarak geliştirilmiş ZoomText ve Jaws For Windows programları tüm bilgisayarlarda hizmete girdi. Ayrıca görme engellilerin bilgisayar kullanımını daha kolaylaştırmak için Topaz ve Pearl cihazları bilgisayarlara yerleştirildi.

YENİ UYGULAMALARLA BİLGİYE ULAŞMAK ÇOK KOLAY OLUYOR

Görme güçlüğü yaşayan kimselerin bilgisayar kullanırken ekranı daha rahat görebilmelerini ve daha etkili bir şekilde bilgisayar kullanabilmelerini sağlamak amacıyla özel olarak üretilmiş bir ekran büyütücü yazılımı olan ZoomText sayesinde kullanıcılar ayrıca ekranda otomatik olarak bütün programların kontrol panellerini, menüleri, liste görünümleri, mesajları sesli olarak anlayabilecek. Görme engelli bireylerin için geliştirilen ekran okuyucu programı olan Jaws For Windows ile de kullanıcılar bilgisayarda rahatlıkla yazı yazabilecek, ders notlarını takip edebilecek, e-posta gönderip alabilecek, internetin tüm olanaklarından yararlanabilecekler. ALKÜ Kütüphanesi aynı zamanda Boğaziçi Üniversitesi bünyesinde hizmet veren Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı (GETEM) üyesi olarak hizmet veriyor.
 

banner109
banner111
banner239
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.