banner113

ALANYA'DAKİ OTELLERİN DİKKATİNE: CORENDON HOTELS & RESORT, FAZLA AKILLI TARTI SİSTEMİ İLE GIDA ATIKLARINI TAKİP EDİYOR!

banner106

Misafirlerine en uygun ve yüksek kaliteli tatil sunmak için tur operatörü, seyahat acentesi, hava yolu ve otel hizmetleri veren Corendon; Türkiye’nin ilk ve tek teknoloji tabanlı bütünsel atık yönetim şirketi olan Fazla ile yaptığı iş birliği kapsamında Akıllı Tartı Sistemi’nin sunduğu teknoloji ile Corendon Playa Kemer’de oluşan gıda atıklarını takip ediyor ve atık oluşumunu önleyebilmek için veriye dayalı aksiyon alıyor.

ALANYA'DAKİ OTELLERİN DİKKATİNE: CORENDON HOTELS & RESORT, FAZLA AKILLI TARTI SİSTEMİ İLE GIDA ATIKLARINI TAKİP EDİYOR!
02 Kasım 2023 Perşembe 12:39

banner108
banner238


İsrafla ve israf kaynaklı karbon salımıyla mücadele etmek için teknoloji tabanlı bütünsel atık yönetimi çözümleri geliştiren Fazla ve otelcilikte yeniliklere öncü olma vizyonu ile kurumsal sosyal sorumluluk ve sürdürülebilirliği merkezinde bulunduran Corendon Hotels & Resorts geliştirdikleri iş birliği ile her şey dahil konseptli otelcilik sektöründe sürdürülebilir turizm kapsamında örnek bir projeye imza attı. 

Grand Park Lara Hotel’de başlatılan, ardından Corendon Playa Kemer’de uygulamaya alınan proje kapsamında Fazla tarafından geliştirilen Akıllı Tartı Sistemi ile ana büfede kalan gıda atıklarının ölçümü yapılıyor. Ölçümler sonunda atıkların anlık olarak takibinin yapılabilmesine olanak sağlayan raporlama sistemi sayesinde Corendon, gıda atığını kaynağında azaltmayı ve ekonomik bir avantaj elde etmeyi hedefliyor.

“Sürdürülebilir turizm ilkesi doğrultusunda tesislerimizde oluşan atıkların takip edilebilirliği ve izlenebilirliği bizim için oldukça kritik bir konu.”
Gerçekleşen iş birliği hakkında bilgi veren Corendon Hotels & Resorts Türkiye Kalite Grup Müdürü Fatma Kurç; “Corendon Hotels & Resorts olarak tesislerimizin kurulum aşamasından itibaren tüm faaliyetlerimizin çevreye duyarlı olmasını önemsiyor; bunun için atık oluşumunun en aza indirilmesini, atıkların ayrıştırılmasını, geri dönüşümünü ve geri kazanımını desteklemek için çalışmalar yürütüyoruz. Sürdürülebilir turizm ilkesi doğrultusunda tesislerimizde oluşan atıkların takip edilebilirliği ve izlenebilirliği bizim için oldukça kritik bir konu. ‘Fazla’ Akıllı Tartı Sistemi’ni kullanarak Corendon Playa Kemer otelimizde ana büfede kalan gıda atıklarımızın ölçümünü ve takibini yapıyoruz. Raporlama sistemi sayesinde ana büfemizi veriye dayalı bir şekilde yönetiyor, hem atığımızı azaltmak hem de misafirlerimizin tüketim alışkanlıklarına bağlı olarak memnuniyetlerini arttırmak üzere aksiyonlar alıyoruz.” dedi.

“Mutfaklarda en büyük gizli maliyet olarak karşımıza çıkan gıda atığının manuel bir şekilde takip edilebilmesi mümkün olamıyor.”
Özellikle her şey dahil konseptli otellerde satın alınan gıdanın atığa dönüşme oranının %35’lere kadar çıktığını belirten Fazla Pazarlama ve İş Geliştirme Lideri Koray Koçer ise “HoReCa sektöründe yaptığımız tüm çalışmalarda en fazla atığın açık büfelerde oluştuğunu görüyoruz. Finansal olarak baktığımız zaman bu atığın toplam satın alım maliyetlerinin %15’ine kadar denk gelmesi her şeyden önce çok büyük bir ekonomik fırsat alanı olduğunu gösteriyor. İşletmelerde en büyük gizli maliyet olarak karşımıza çıkan gıda atığının mutfak operasyonu sırasında manuel bir şekilde takip edilebilmesi mümkün olamıyor. Bu sebeple geliştirdiğimiz Akıllı Tartı Sistemi, sunduğu teknoloji sayesinde işletmelerde farklı aşamalarda oluşan gıda atığının detaylı bir şekilde ölçümünün ve takibinin yapılabilmesini; dolayısıyla atığın ve atık kaynaklı maliyetlerin azaltılabilmesini sağlıyor. Corendon Playa Kemer otelde Akıllı Tartı Sistemi ile yaptığımız çalışma her şey dahil otelcilik sektöründe sürdürülebilir turizm adına öncü bir proje niteliğinde. Gıda atığı problemine dikkat çeken ve dijitalleşerek bu problemi çözmeyi hedefleyen Corendon gibi bir markayla çalışmaktan mutluluk duyuyoruz.” dedi.

banner109
banner110
banner111
banner112
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.