banner113

BİNLERCE EV SAHİBİNİ İLGİLENDİRİYOR! ÖDEMEYEN YÜKLÜ CEZA ÖDEYECEK

banner106

Konut Vergisi ödemelerinin son tarihi 20 Şubat. 9 milyon 967 bin lirayı geçen konut sahipleri beyanname vermeli. Müşterek mülkiyette her paydaşın ayrı beyanname vermesi gerekiyor. Vergiden muafiyet ve ceza durumları önemli. Beyanname Gelir İdaresi'ne verilmeli ve ödemeler taksitler halinde yapılabilir.

BİNLERCE EV SAHİBİNİ İLGİLENDİRİYOR! ÖDEMEYEN YÜKLÜ CEZA ÖDEYECEK
14 Şubat 2024 Çarşamba 15:58

banner108
banner238


YENİ DÜZENLEMENİN DETAYLARI
Ali Yüksel, 2019'da yapılan yasal değişiklikle birlikte Konut Vergisi'nin düzenlendiğini vurguladı. Ancak bu düzenlemenin yeterince bilinmediğini belirtti.


DEĞERLİ KONUT VERGİSİNE TABİ OLANLAR
Değerli konut vergisinin konusu olan "konut" sebebiyle birçok ev sahibinin vergi beyanında bulunmayı unuttuğunu ifade eden Yüksel, 9 milyon 967 bin lirayı geçen konut sahiplerinin 20 Şubat'a kadar beyanname vermesi gerektiğini açıkladı.


MÜŞTEREK MÜLKİYETTE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
Elbirliği mülkiyette maliklerin müşterek veya ferdi beyanname verebileceğini belirten Yüksel, müşterek mülkiyette her paydaşın ayrı ayrı beyanname vermesi gerektiğini vurguladı.

VERGİDEN MUAFİYET VE CEZA DURUMLARI
Tek meskene sahip olanların vergiden muaf olduğunu, birden fazla dairesi olanların ise belirli koşullara göre beyan etmeyeceklerini açıklayan Yüksel, vergiye tabi olmayı bilmeyenlerin cezalı duruma düşebileceğini ifade etti.

GEÇİKME FAİZİ UYGULAMALARI
Beyanname vermeme durumunda para cezası ve gecikme faizi uygulanacağını belirten Yüksel, bu durumun ciddi sonuçları olabileceğini aktardı.
 

banner109
banner111
banner112
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.