banner113

ANKSİYETE UYKUSUZLUĞA NEDEN OLABİLİYOR !

banner106

Uykusuzluk, psikiyatrik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilen bir sorundur ve anksiyete (kaygı) bu nedenlerden biridir. İşte anksiyete, belirtileri, tetikleyen sebepleri ve tedavisi hakkında Uzman Klinik Psikolog Hatice Börek konu hakkında önemli bilgiler verdi.

ANKSİYETE UYKUSUZLUĞA NEDEN OLABİLİYOR !
09 Ekim 2023 Pazartesi 09:31

banner108
banner238

Anksiyete Nedir? 
Anksiyete, kişinin istemsiz şekilde yoğun kaygı, korku ve huzursuzluk yaşadığı bir ruh sağlığı sorunudur. Genellikle stresle ilişkilendirilir ve bazen somut bir neden olmadan ortaya çıkabilir.

Belirtileri Nelerdir? 
Anksiyetenin belirtileri arasında gerginlik, panik ataklar, nefes darlığı, ağız kuruluğu, sürekli endişe hissi, uyku bozuklukları gibi durumlar bulunur. 

Tetikleyen Sebepler?
 Anksiyete, çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Stres, travmatik olaylar, genetik faktörler, kimyasal dengesizlikler gibi faktörler anksiyete gelişiminde etkili olabilir.

Tedavisi Nedir? 
Anksiyete tedavisi, bireye göre değişebilir. Psikoterapi (terapi), ilaç tedavisi, rahatlama teknikleri ve yaşam tarzı değişiklikleri anksiyete tedavisinde kullanılabilir. Bir uzman tarafından değerlendirilip uygun tedavi yöntemi seçilir.

Uzman Klinik Psikolog Hatice Börek, '' Uykusuzluk, anksiyete gibi psikiyatrik sorunlarla ilişkilendirilebilir ve bazen bu sorunlar uykusuzluğa yol açabilir. Özellikle anksiyete, uykuya dalma süresini uzatarak uykusuzluğa neden olabilir. Bu nedenle, anksiyete belirtileri olan kişilerde uyku düzenine dikkat etmek önemlidir.''dedi.
 

banner109

Etiketler; #Hatice Börek
banner110
banner111
banner239
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.