banner113

SAĞLAM KEMİKLER İÇİN SÜPER BESİNLER 

banner106

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Alperen Korucu konu hakkında önemli bilgiler verdi. 

SAĞLAM KEMİKLER İÇİN SÜPER BESİNLER 
09 Mart 2023 Perşembe 15:37

banner108
banner238

Genel vücut sağlığı için oldukça önemli olan kemik ve eklemler yaş ilerledikçe yıpranmaya başlar.İlerleyen yaş ile Osteoporoz yani kemik erimesi, eklem kireçlenmesi gibi... problemler sık görülmeye başlanır. Sağlıklı ve güçlü kemiklere sahip olmak için uyku düzenine, sağlıklı yaşamaya ve doğru besinler tüketmeye özen gösterilmelidir. 
Peynir 
Kalsiyum kemik sağlığı için önemli bir mineraldir.Peynirde bulunan kalsiyum,kemik kütlesi kaybını engellemeye yardımcı olur. Protein deposu olan peynir, kemik sağlığının korunmasında oldukça etkili bir besindir. 
Yumurta 
İçeriğinde bulunan A vitamini ve D vitamini sayesinde kemik ve eklem sorunlarını önlemeye yardımcı olur. Ayrıca amino asitlere sahip olan bu besin kas kazanımı sağlar. 
Ispanak 
Kış aylarında sıkça tüketilen ıspanak,kemik gelişimine katkıda bulunan bir bir besindir. İçeriğinde bulunan K vitamini sayesinde menopozdan sonra kemik erimesi (osteoporoz) ihtimalini düşürmeye yardımcı olur. 
Yağlı Tohumlar 
Susam, fıstık, fındık, badem, ceviz gibi.. besinler bitkisel kaynaklı yağlı tohumlardır. Magnezyum açısından oldukça zengin olan bu besinler kemik,kas ve eklem sağlığına faydalıdır. Kasların ve kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur. 
Kuru Kayısı 
Kuru kayısı, içeriğinde kemikleri güçlendiren,sinir fonksiyonunu koruyan ve kemik erimesiyle savaşan kalsiyum minerali barındırır. 
Bulgur 
Yaş ilerledikçe kemik mineral yoğunluğunda azalma meydana gelir. Bu nedenle kemik erimesine karşı ve sağlıklı kemikler için bolca demir, fosfor, manganez,magnezyum ve çinko zengini besinler tüketmek faydalı olacaktır. Bu besinlerden biri de bulgurdur. Bulgur içeriğinde yüksek oranda bu mineralleri bulundurur. 

banner109
banner110
banner111
banner112
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.