banner113

Yatmadan en az 2-3 saat önce yapılan egzersizin uyku kalitesine olumlu etkileri nelerdir?

banner106

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Murat Şener konu hakkında bilgiler verdi.

Yatmadan en az 2-3 saat önce yapılan egzersizin uyku kalitesine olumlu etkileri nelerdir?
11 Şubat 2024 Pazar 09:03

banner108
banner238

Egzersizin uyku kalitesi üzerinde önemli bir etkisi olabilir, ancak egzersizin zamanlaması, özellikle de yatma vaktine yakın olması, uyku üzerindeki etkilerini de etkileyebilir. İşte yatmadan en az 2-3 saat önce egzersiz yapmanın uyku kalitesi üzerindeki bazı olumlu etkileri:

Düzenli egzersiz, uykuya daha hızlı dalmanıza ve daha derin, daha onarıcı bir uykunun keyfini çıkarmanıza yardımcı olabilir. Günün erken saatlerinde egzersiz yapmak, toplam uyku süresinin uzamasına katkıda bulunabilir. Egzersiz uyku verimliliğini arttıracağı için bu da yatakta geçirdiğiniz zamanın daha yüksek bir yüzdesini dönüp durmak yerine gerçekten uyuyarak geçirmek anlamına gelir. Özellikle öğleden sonra geç saatlerde veya akşamın erken saatlerinde düzenli fiziksel aktivite yapmak, uykunun en onarıcı aşaması olan yavaş dalga uykusu (SWS) da dahil olmak üzere daha derin uyku aşamalarına sebep olur.

Egzersiz bilinen bir stres gidericidir. Egzersiz yoluyla stres ve kaygının azaltılması, daha rahat uyku rutinlerine ve daha iyi uyku kalitesine yol açar, Günün erken saatlerinde egzersiz yapmak, sirkadiyen ritmin bir parçası olarak akşamları doğal olarak düşen vücut sıcaklığınızı düzenlemeye yardımcı olabilir. Sıcaklıktaki bu düşüş uykuya dalmayı ve uykuda kalmayı kolaylaştırabilir. Düzenli egzersiz metabolik sağlığı iyileştirebilir ve bu da dolaylı olarak uyku kalitesini etkileyebilir. Sağlıklı bir kiloyu korumak ve uyku apnesi gibi durumları yönetmek daha iyi bir uykuya yol açabilir.

Egzersizin uyku kalitesi üzerinde olumlu etkileri olsa da, egzersiz zamanlamasının önemli olduğunu unutmamak gerekir. Yatma vaktine çok yakın egzersiz yapmak, özellikle de şiddetli veya yoğun egzersizler, bazı bireyler için uyku üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir. Bunun nedeni, egzersizin çekirdek vücut ısısını yükseltmesi ve adrenalin ve diğer uyarıcı hormonların salınımını uyarmasıdır; bu da uykudan önce vücudun doğal gevşeme sürecine müdahale edebilir. Egzersize verilen bireysel tepkiler farklılık gösterir, bu nedenle vücudunuzun günün farklı saatlerinde egzersize nasıl tepki verdiğine dikkat etmek önemlidir. Akşam geç saatlerde yapılan egzersizlerin uykunuzu böldüğünü fark ederseniz, egzersiz rutininizi günün erken saatlerine kaydırmayı düşünün. Sonuç olarak, uyku ihtiyaçlarınız ve tercihlerinizle uyumlu tutarlı bir egzersiz programı oluşturmak, gelişmiş uyku kalitesinin faydalarından yararlanmanın anahtarıdır.

banner109
banner111
banner239
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.