banner113

BALKABAĞI TÜKETMENİZ İÇİN 8 ÖNEMLİ NEDEN

banner106

Uzman Diyetisyen Şükrü Can Gülşen konu hakkında bilgiler verdi.

BALKABAĞI TÜKETMENİZ İÇİN 8 ÖNEMLİ NEDEN
29 Aralık 2023 Cuma 12:22

banner108
banner238

Bir kase yani 250 gram pişmiş balkabağında yüzde 90'ı sudan oluşur. 50 kalori bulunur .Ayrıca içerisinde  0,2 gram yağ, 2 gram protein,12 gram karbonhidrat,3 gram diyet lifi (posa) mevcuttur. Aynı zamanda multivitamin ve mineral deposu olan balkabağı günlük alınması gereken referans değerlerini baz alırsak ; Günlük A vitamini gereksiniminin %245’ini, C vitamini gereksiniminin %19’unu, Potasyum gereksiniminin %16’sını, Bakır ve manganez mineralleri ile E ve B2 vitaminlerine olan gereksinimin %11’ini, Demir gereksiniminin %8’ini karşılayacak içeriğe sahiptir.

Balkabağının faydaları ise şunlardır;

Göz Sağlığını Korur ve Güçlendirir 
içerdiği yoğun beta-karoten, vücutta A vitaminine dönüştürülerek göz için elzem bir vitamindir. Bu nedenle göz sağlığını ve özellikle de gözlerin düşük ışıkta net görebilme yeteneğini korumada balkabağının oldukça faydası olacaktır.

Kanser Riskini Azaltır 
Balkabağı içerdiği provitaminler sayesinde oksidatif stresi azaltır. Bu da hastalığıa yol açan serbest radikalleri indirgeyip kanserden korunmanıza yardımcı olur. 

Mutluluk Hormonunu Yükseltir 
Çekirdeğinde mutluluk hormonu yani serotonin artıran triptofan aminoasiti bulunmaktadır. Düzenli tüketildiğinde mutluluk hormonunu yükselterek duygu durum bozukluğunuzu olumlu yönde etkiler.

Bağışıklığı Korur 
A, C ve E vitaminleri, folik asit ve demir mineralini içeren balkabağı antioksidant deposudur ve bu sayede hastalık oluşumunu engelleyen bir koruma kalkanıdır diyebiliriz. 

Kilo Vermenizi Kolaylaştırabilir
Zayıflama durumunda kalorisi ve glisemik indexi düşük olması ile birlikte zayıflamanız için harika bir besindir. Ayrıca içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde gerekli besin ögelerini de vücudumuz karşılamış olacaktır. 

Cilt Sağlığını İyileştirir 
Beta-karotenin bir özelliği ise güneşin zararlı ışınlarının vücutta ve deride yarattığı olumsuz etkileri de düzeltmesidir.

Tansiyonu Dengeler 
İçerdiği potasyum sebebiyle, sodyumun kan basıncındaki olumsuz etkilerini minimalize ederek tansiyonu düşürür veya regüle eder.
  
Kalp Sağlığını Korur 
Kan basıncını düzenleyen balkabağı, kalbe giden oksijen miktarını otomatik olarak düzenler bu sayede kalp daha düzgün çalışır. 
 

banner109
banner111
banner112
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.