banner113

ENDOMETRİOZİS BELİRTİLERİNE DİKKAT !

banner106

Endometriozis (Çikolata kisti) sanılandan daha sık görülen bir hastalıktır. Kadınlarda kronik ağrıdan kısırlığa kadar pek soruna neden olan bu sorun hakkında Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Meryem Kürek Eken bilgiler verdi. 

ENDOMETRİOZİS BELİRTİLERİNE DİKKAT !
16 Ocak 2023 Pazartesi 16:09

banner108
banner238

Endometriozis  (Çikolata kisti)  nedir? 

Endometriozis çoğunlukla ağrılı olan ve rahim dokusunun rahim dışı organlarda yerleşmesi ile meydana gelen yapıdır.Yumurtalık ve tüpler başta olmak üzere tüm pelvik organlar hatta pelvis dışında organlarada yerleşebilir.Endometriozisi meydana getiren dokular rahim rahim duvarı gibi davranır ve adet dönemlerine uyan periyodlarda içerisinde kanamalar oluşur.Eğer yumurtalıklarda meydana gelirse endometrioma olarak adlandırılır ve etraf dokularda irritasyona neden olur.Bu durumda etraf dokularda yapışıklıklar oluşur.Ayrıca pelvik organların birbiri ile yapışmasına da sebep olabilir.

Endometriozis belirtileri nelerdir ?

-Pelvik ağrı,ağrı zaman zaman çok şiddetli olabilir ve adet döneminde ağrı sıklıkla periyodik bir hal alır
-Bel ağrısı
-Cinsel ilişkide ağrı hissedilmesi
-Kabızlık ya da ishal
-Aşırı kanama
-Büyük abdest veya idrara çıkma sırasında ağrı oluşması
-İdrarda kan
-Uykusuzluk 
-Bacaklarda ağrı
-Adet döneminde artış gösteren sırt ağrısı
-Bulantı ve kusma
-Adet düzensizliği
-Kanlı gayta (büyük tuvalet)
-Kısırlık

Endometriozis neden olur ?

Genetik faktörler,ilk doğumun 30 yaşından sonras olması,erken adet olunması,çok miktarda adet olunması,beyaz ırk,doğuştan rahim anormallikleri,bağışıklık sistemi problemleri ve çevresel faktörler.

Endometriozis tedavisi
Endometriozis tedavisi multidisipliner bir yaklaşım gerektirir.Ekip anlayışı gerektiren bu sorun birçok klinik ile beraber tedavi edilmelidir.Kadın doğum doktoru,infertilite uzmanı,fizyoterapist,ağrı uzmanı,diyetisyen ve psikolog bu ekip içinde yer almalıdır.

banner109
banner110
banner111
banner112
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.