banner113

LAKTOZSUZ SÜT TÜKETMENİN FAYDALARI NELERDİR?

banner106

Diyetisyen Ceren Karahan konu hakkında bilgiler verdi. 

LAKTOZSUZ SÜT TÜKETMENİN FAYDALARI NELERDİR?
22 Mart 2023 Çarşamba 10:52

banner108
banner238

Temel besin kaynaklarından olan süt, insan vücudunun gelişimi içen yararlı olan vitamin, mineral ve proteini içermektedir. Fakat süt tüketimi bazı bireylerde gaz, karın ağrısı ve şişkinlik yaratabilmektedir. Bu sebeple de mide ve bağırsak problemlerine neden olabilmektedir. Bu problemlerle karşılaşan bireyler için laktozsuz süt uygundur.  

Sütte yer alan laktoza karşı vücudun direnç göstermesi durumuna laktoz intoleransı denmektedir. Bağırsaklarda laktozun parçalanmasını sağlayan laktaz enziminin eksikliği sonucu laktoz intoleransı görülmektedir.  

Laktozsuz süt üretilirken içerisindeki laktoz, laktaz enzimleri ile parçalanmaktadır. Bu parçalanma sayesinde vücutta daha kolay sindirimi gerçekleşmektedir. Laktozsuz süt, besin değeri bakımından diğer sütler ile aynıdır. 

 Laktoz sütte bulunan doğar şekerdir. Laktozsuz sütteki laktoz bileşenlerine yani glikoz ve galaktoza ayrılmış halde bulunmaktadır. Laktozun parçalanması sonucu açığa çıkan bu bileşenlerin tatlılıkları laktoza göre daha fazladır. Bu sebepten ötürü laktozsuz süt, normal süte kıyasla tadı daha tatlıdır.  

Laktozsuz süt tüketimi şişkinliğe yol açmadığından ötürü sindirim sistemini rahatlatıcı etkisi vardır. Kabızlık, gaz ve şişkinlik gibi problemlerin önüne geçilmesini sağlar. Laktozsuz süt tüketiminin vücuda bir zararı yoktur. İçerisinde şeker ilavesi veya katkı maddesi bulunmamaktadır. Laktoz intoleransı olan bireylerin tüketimi için oldukça uygundur. Aynı zamanda normal süt tükettiğinde sindirim sorunu yaşayan bireyler de laktozsuz süt tercih edebilirler. 
 

banner109
banner110
banner111
banner112
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.