banner113

SONBAHARDA GÖZ SAĞLIĞI İÇİN BUNLARA DİKKAT !

banner106

Hassas bir mevsim olan sonbahar göz sağlığını etkileyebiliyor. Bu mevsimde göz sağlığını korumak için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Elif Betül Türkoğlu Şen konu hakkında bilgiler verdi. 

SONBAHARDA GÖZ SAĞLIĞI İÇİN BUNLARA DİKKAT !
12 Eylül 2023 Salı 09:08

banner108
banner238

Kalabalık Yerlere Dikkat !
Sonbahar mevsiminde toplu kalabalıkların (toplu taşıma araçları,pazar yerleri,okullar gibi...) olduğu yerlerde bulaşıcı bir sorun olan Konjoktivite karşı dikkatli olunması gerekiyor. Konjonktivit (Kırmızı göz,göz nezlesi),gözdeki kan damarlarının belirgin hale gelmesiyle beraber gözlerde kanlanma ve kızarıklıklar şeklinde kendini gösterebilir.Hastalık tek gözde veya her iki gözde birden oluşabilmektedir.Konjonktivitlerin, mikrobik, alerjik olmak üzere çok çeşiti vardır.Belirtileriarasında;kızarıklık,sulanma,kaşıntı,batma ve gece boyunca çapaklanma meydana getiren ve sabah gözlerin açılmasına mani olacak akıntı.Bulaşıcılığıoldukça yüksek olan bu hastalık mutlaka zamanında tedavi edilmelidir.Yoksa kronikleşebilir ve gözbebeğinde kalıcı lekelere neden olabilir. 

 
Dijital Ekranlara Uzun Süre Bakmayın

Göz sinirleri ve küçük kasların aşırı çalışması nedeniyle meydana gelen soruna göz yorgunluğu denir.Göz yorgunluğunun birçok sebebi olabilir.Bunlardan bazıları; dijital ekranlar yani cep telefonu ,bilgisayar gibi cihazlarda fazla zaman geçirme, hiç ara vermeden kitap okuma,yanlışaydınlatmaya maruz kalma gibi...Göz yorgunluğu çok sık görülen göz problemlerinden biridir.Hemçocuklarda hem de yetişkinlerde görüülebilir.Gözyorgunluğu belirtileri; gözlerde kızarıklık ve kuruluk oluşumu, baş ağrısı,bulanık görme,gözlerdeyanma,boyun ağrısı,ışığa karşı hassasiyet gibi...

Güneş Işınlarının Olumsuz Etkileri
Sonbahar aylarında da güneş ışınları gözlere direkt olarak temas etmemeli.Yaz aylarında olduğu gibi bu aylarda da güneş gözlüğü kullanımında fayda vardır.Çünkü güneş ışınlarının gözlere direkt teması nedeniyle katarakt ve sarı nokta hastalığının da meydana gelmesi kolaylaşır.Ayrıca güneş ışınları dış ortama açık her dokuda olduğu gibi göz çevresinde ve gözde deri kanserlerine sebep olabilir. 

Hijyene Dikkat Etmemek Arpacık Oluşumunu Tetikler
Vücut ve el hijyenine dikkat edildiği kadar göz hijyenine de önem verilmelidir. Başka birine ait olan lensler kullanılmamalı ve yine başkasının kullandığı makyaj malzemelerinden uzak durulmalıdır. Arpacık, göz kapağındaki yağ bezlerinin enfeksiyonu sebebiyle meydana gelir. Göz kapağının kenarına yakın, çıban ya da sivilce gibi görünümde olan kırmızı renkte ve ağrılı bir yumru oluşumudur.

Göz Kontrollerini Aksatmayın
Düzenli ve rutin göz kontrolleri yapılması göz sağlığı için büyük önem taşımaktadır. Bu göz kontrolleri sayesinde göz kanserleri, katarakt, göz tembelliği, sarı nokta, göz kuruluğu, göz tansiyonu, diyabetin neden olduğu retina hasarı gibi göz sorunları erken zaman içerisinde tespit edilmiş olur. 
 

banner109
banner110
banner111
banner239
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.