Hamdullah Emin Paşa Kimdir?

Fotoğraftaki zat-ı muhterem, Alanya’nın Mahmutseydi köyünden merhum Hamdullah Emin Paşa’dır. Yanındaki ikinci eşi merhume Hatice Tahire Hanım ise Trabzon Oflu bir kaymakamın kızıdır. Hamdullah Emin Paşa’nın ilk eşi Alanya’nın Şahoğulları ailesinden Şefika Hanım’dır. Şefika Hanım, 1928 yılında vefat etmiş olup, mezarı Mahmutseydi’dedir.

Basında Yanlış Bilgi: Hamdullah Emin Paşa Askeri Paşa Değildir

Son günlerde basında Hamdullah Paşa’nın askeri bir paşa olarak tanıtılması tamamen yanlıştır. Hamdullah Emin Paşa, askeri bir paşa değil, hukukçu bir hâkimdir. 1870'lerde İsviçre'de hukuk tahsili yapmış ve Osmanlı döneminde Mısır İskenderiye’de Zekazik Mahkemesi Reisliği, yani Danıştay ayarında bir mahkemenin başkanlığını yapmıştır. Osmanlı'da fahri unvan almış ve Alanya'nın ilk askeri paşası değil, hukukçu paşa unvanlı bir hâkim olmuştur. Bu unvanı, Osmanlı devrinde hukuk alanındaki üstün başarıları nedeniyle almıştır.

450602692 7889100791136173 4840372495829817662 N

Aile ve Evlilikler

Hamdullah Emin Paşa’nın ikinci eşi Tahire Hanım'dan çocuğu olmamıştır. Tahire Hanım, Hamdullah Emin Paşa’nın ölümünden sonra 1939 yılında, Alanya’nın Oba kökenli ailelerinden Doktor Halis Sarıkadıoğlu ile evlenmiştir. Tahire Hanım’ı Halis Sarıkadıoğlu buluşturmuştur.

Aile Bağları ve Tarihi Belgeler

Alanya'nın Eşsiz Lezzeti Gülüklü Çorba UNESCO Yolunda Alanya'nın Eşsiz Lezzeti Gülüklü Çorba UNESCO Yolunda

Dedem merhum Abdurrahman Efendi ile Hamdullah Emin Paşa, amca çocukları olup, Abdurrahman Efendi aynı zamanda Paşa’nın kâtipliğini yapmıştır. Bu bağlamda, Paşa’nın tüm işlerinde, muhasebe dahil yetkili olmuştur. Mısır'dayken dedem tarafından kendisine yazılmış Osmanlıca bir mektup bulunmaktadır. Bu mektubu Osmanlıcadan çevirdim ve tarih 1910’dur. Bugünlerde kiralanacak otellerin olduğu alandan, o dönemde Gerbelit adıyla bilinen bölgeden bahsetmektedir.

Yanlış Bilgileri Düzeltme

Yazar Oğuz Korum, "Bilenin bilmeyene borcu varmış" diyerek, bu yanlış bilgileri düzeltmek amacıyla açıklama yapma gereği duyduğunu ifade etti. Umuyoruz ki basın, bu açıklamalardan sonra doğru bilgileri paylaşır ve Hamdullah Emin Paşa’nın askeri değil, hukukçu bir paşa olduğunu belirtir.

Alanyalıların ve tüm kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi adına yapılan bu açıklamaların, Hamdullah Emin Paşa’nın gerçek kimliğinin anlaşılmasına katkıda bulunmasını temenni ediyoruz.

Editör: Hüseyin Kalaycı