Kaya ve Özçelik'ten Kepez Belediye Başkanı Kocagöz'e Destek Ziyareti Kaya ve Özçelik'ten Kepez Belediye Başkanı Kocagöz'e Destek Ziyareti


Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde söz alan İyi Parti Antalya Milletvekili Aykut Kaya, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan tasarruf tedbirlerini ve Antalya’ya yansımalarını gündeme aldı. Kaya, “ Suyu az içsek, salonda sadece bir ampul yaksak, kombiyi açmayıp kışın battaniyeyle ısınsak 30 yılda bir araba alırız durumuna düşmüş, hane halkı bütçe yönetimi anlayışıydı adeta. Süreçleri iyileştirmeye yönelik bir şey yok. Kamu ihale kanunu nasıl daha etkin hala gelir. Kamu özel işbirliği projelerinden doğan, fahiş ödemeleri nasıl azaltacağız. Bu sorular belli ki iktidar partisi için bir ifade etmiyor. Bu tasarruf genelgesinin ne kadar doğru tasarlandığı bir yana, bunun uygulamasının ne kadar etkili olacağı da ayrı bir tartışma konusu” dedi.
EXPO 2016 ALANI NE OLDU? 
Konuşmasında Antalya’da kaderine terk edilmiş EXPO 2016 alanına değinen Kaya, alanın teknoloji ve bilişim üssü olması önerisinde bulunduğunu hatırlattı. Dönemin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’un kendi açıklamasından birkaç gün sonra ‘EXPO 2016 alanını silikon vadisi yapacağız’ sözünü verdiğini hatırlatan Kaya, “Ortada ne silikon var ne vadi. EXPO alanının bir an önce valilik koordinasyonunda milletvekilleri, ilgili bakanlıkların temsilcileri, Büyükşehir Belediyesi, STK ve meslek odası temsilcileriyle bir kurul oluşturularak Antalya’nın gelişimine kalkınmasına en uygun projenin tespit edilip hayata geçirilmesi önem arz etmektedir” dedi. 
KAYA: ANTALYA ACİL YATIRIM BEKLİYOR 
Antalya’da EXPO 2016 alanının yanı sıra otoyol ve Manavgat Devlet Hastanesi başta olmak üzere birçok projede hareketlilik olmadığını belirten Milletvekili Aykut Kaya, “EXPO, otoyol, devlet hastanesi ve Antalyalıların sonuçlanmasını beklediği diğer projelerde mi Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan tasarruf tedbirleri kapsamına alındı. Sağlık ve ulaştırma gibi Antalyalıların acil yatırım beklediği kamu hizmet alanlarında da mı tasarrufa gideceksiniz? Antalya için sizden öğrenmek istediğim bir şey var. Almaya gelince pek sevdiğiniz ama vermeye gelince eli sıkı davrandığınız Antalya’da daha hangi tasarruflara gideceksiniz” diye sordu. 
KURUMLARDAKİ ÇÜRÜME HAT SAFHADA 
Kaya konuşmasında devlet kurumları içindeki yozlaşma ve çürümeye de değindi. Başarı için güçlü ve çevik kurumlara ihtiyaç olduğunu belirten Kaya, “Oysa bizim sorunlarımızın temelinde zaten kurumlarımızın yozlaşması var” dedi. Kaya, devlet kurumları içindeki yozlaşmaya futboldan örnek verdi. Kaya, “Bakın bununla ilgili çok trajikomik bir örneği paylaşmak istiyorum. Futbolda hakem hatalarını ortadan kaldırsın diye VAR ve yarı otomatik ofsayt sistemi gibi teknolojileri getirdik ülkeye. Hakemler kamera kaydını inceliyor, yarı otomatik ofsayt sistemi tartışmaya açık olmayan bir dijital ofsayt çizgisi çizip hakemlere sadece açık olan sonucu açıklama işini bırakıyor. Ancak tüm bu teknolojiye rağmen hakemler hala yanlış ofsayt kararı verebiliyor. Futbol maçlarının neticesini değiştiren açıklaması güç hatalar yapabiliyor. Yani Türkiye’de futbol öyle bir hal almış ki hakemlere tüm verileri, tüm açıları inceleyip doğru sonucu söyleyen bir teknoloji versek yine yanlış karar verecekler. Demek ki Türk futbolunun geleceği için yeni teknolojileri uyumdan en iyi futbolcuları transfer etmekten önce futbol alanındaki kurumsal yozlaşmayı çözmemiz gerekiyor” şeklinde konuştu. 

Editör: Hüseyin Kalaycı