banner113

'ALANYA KADİM MEDENİYETLER KALESİ' ADLI KİTAP RAFLARDA YERİNİ ALDI!

banner106

Editörlüğünü Cumhurbaşkanlığında Uluslararası İlişkiler Uzmanı olarak görev yapan Alanyalı Dr. Orhan Karaoğlu'nun yaptığı 'Alanya Kadim Medeniyetler Kalesi' adlı kitap Vakıfbank Kültür Yayınları'ndan çıktı. Kitap, 101,50 TL'lik fiyatıyla raflardaki yerini aldı

'ALANYA KADİM MEDENİYETLER KALESİ' ADLI KİTAP RAFLARDA YERİNİ ALDI!
04 Mayıs 2023 Perşembe 13:52

banner108
banner238

Kitabın editörlüğünü yapan Dr. Orhan Karaoğlu, kitaba ilişkin Twitter mesajında " Alanya'mızı akademik olarak her yönüyle ele aldığımız kitabımız raflardaki yerini aldı. 1912 yılındaki Balkan Savaşı'nda şehit edilen 657 Alanyalı askerimize ithaf ettiğimiz, Alanya'nın yaşayan alimlerinden Haşim Yetkim hocamıza armağan olarak hazırlanan kitapta ayrıca Cumhurbaşkanlığı arşivinde daha önce hiç yayınlanmamış Alanya belgelerini de ek olarak bulabilirsiniz. Kitapta emeği geçen bütün akademisyen hocalarımıza ve Vakıfbank Kültür Yayınları'na teşekkür ederim. İyi okumalar" dedi.


KİTABIN ÖN SÖZÜ

"Alanya, tarihsel süreç boyunca stratejik konumunun yanı sıra kültürel ve doğal güzellikleri nedeniyle de birçok medeniyetin ilgisini çekmiştir. En parlak dönemini Anadolu Selçuklu Devleti zamanında yakalayan Alanya, sahip olduğu istisnai kültürel değerler nedeniyle 2000 yılında UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’ne kültürel miras alanından dahil edilmiştir. Meşhur Türk tarihçisi İbrahim Hakkı Konyalı, Alanya Tarihi adlı eserinde bu kadim kenti şöyle anlatıyor:
'... Alanya ormanları ile muz, portakal, limon, mandalin bahçeleriyle, ılık güneşiyle, plajları, tarih ve tarihi eserleriyle eşsiz bir yurt parçasıdır. Tanrı burada her şeyin varlığına cazip bir bukalemun tabiatı karıştırmış. Her şey mevsimine, gününe hatta saatine göre insanı büyüleyen bir renk taşır.'
Yetiştirilen ürünlere avokado, mango, papaya, passiflora ve ejder meyvesi gibi yeni değerli tropikaller eklendi. Bu gibi ürünler dünyanın dört bir tarafına ihraç ediliyor. Turizm gelişti, dünyadan ve ülkemizden birçok insan bu cennet yöreyle tanıştı. Dünya çapında organizasyonlara ev sahipliği yapan Alanya aynı zamanda çeşitli branşlardaki takımları ile sporda da adını ülke sınırları dışına taşıdı. Dünyanın 120 farklı ülkesinden, çeşitli milletlerden ve dinlerden yaklaşık 50 bin yabancı bölgeye yerleşti. Yerleşik yabancılar (Alanya tabiriyle Yeni Alanyalılar), Alanya’yla kaynaştı ve şehre artı zenginlik kattı. Ancak, Alanya’nın dünya turizminde daha da iyi bir yerde olması, hak ettiği payı alması ve daha güçlü bir marka haline gelmesi için yeni hamleler gerekiyor. Özellikle Alanya’nın kadim tarihi ve kültürel zenginliğinin daha iyi anlatılması gerekiyor. Elinizdeki eser böyle bir boşluğu doldurma amacını güdüyor ve Alanya’nın sahip olduğu tarihi ve kültürel değerlerini akademik bir şekilde gözler önüne seriyor."

DR. ORHAN KARAOĞLU KİMDİR?

Alanyalıdır. İlk ve ortaöğretimini Alanya’da tamamlamıştır. Üniversite eğitimine Ankara’da devam etmiştir. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde yüksek lisansını “1998 Adana Mutabakatından Arap Baharına Türkiye-Suriye İlişkileri” tezini yazarak tamamlamıştır. Doktorasını Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde “Şiiliğin İran Dış Politikasına Etkileri” isimli tez çalışması ile bitirmiştir. Cumhurbaşkanlığında Uluslararası İlişkiler Uzmanı olarak görev yapmaktadır. İlgi alanları ve çalışma konuları arasında Jeopolitik, Ortadoğu tarihi, Türk dış politikası, etnik, dini, mezhepsel kimlikler, Şiilik, İran dış politikası gibi konular bulunmaktadır. Teopower Olarak Şiilik ve İran Dış Politikası (2021) ve Jeopolitiği Anlamak: Uluslararası Politikalar Yazısı ( 2022) adlı iki kitabı yayımlanmıştır. Ayrıca Uluslararası İlişkiler Tahlilleri (2019), Uluslararası İlişkiler Tahlilleri 2 (2020), İran: Bir Ülkenin Akademik Anatomisi (2022) ve İsrail: Bir Ülkenin Akademik Anatomisi ( 2023) kitaplarının editörlüğünü yapmıştır. Çeşitli mecralarda makale ve analizleri yayımlanmıştır. İngilizce ve Farsça bilmektedir. 


 

banner109
banner110
banner111
banner239
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.