Abdurrahman Başkan, 2018-2019 sezonunda Alanyaspor'da forma giyen Merih Demiral'ın, A Milli Takım’ın Avusturya ile oynadığı maçta attığı gol sonrası bozkurt işareti yapmasının bazı kesimleri rahatsız ettiğini belirtti. Başkan, CHP'li Haydar Uyar'ın bu konudaki eleştirilerini hezeyan dolu olarak nitelendirerek şaşkınlıkla karşıladığını ifade etti.

449632808 10161578677119455 2211052768422318382 N

"Bozkurt Atatürk'ün de İlgi Alanındaydı"
Başkan, Atatürk'ün bozkurt sembolüne olan ilgisini hatırlatarak, "Sayın Haydar Uyar’a hatırlatmak isterim ki; Cumhuriyet'imizin ve meclis üyesi olduğu partinin kurucusu Gazi Paşa Mustafa Kemal Atatürk’ün kişisel eşyalarından tutun da bastırdığı parada ve devlet kuruluşlarında dahi kullandığı bozkurt amblemleri milli hazinemizin en güzide cevherleri arasındadır. Ayrıca, ilk Adalet Bakanımız Mahmut Esat Bozkurt’un soyadını bizzat Atatürk’ün verdiği de kaynaklarda mevcuttur," dedi.

"Ya Sahip Çık Ya Da Saygı Duy"
Başkan, Haydar Uyar’a yönelik açıklamasını şu sözlerle sürdürdü: "Kendisine tavsiyem, Türk milletinin müşterek değerlerine mensubiyet şuuruyla sahip çıkması, bu mensubiyet şuurunu kendisinde mevcut değilse de Türk milletinin değerlerine saygı duymasıdır."

Haydar Uyar'dan Eleştiri
Alanya CHP Meclis Üyesi Haydar Uyar, sosyal medyada yaptığı açıklamada, "Bir sporcunun kendisini alkışlayan her türlü siyasi görüşten seyirciye bir partinin siyasi figürü ile cevap vermesi seyirciye saygısızlıktır. Bizler sporcuların siyasi görüşlerini, oy verdikleri partileri merak etmiyoruz, onlar bizim ortak değerimizdir. O yüzden hiçbir sporcu siyasi partisini seyircinin gözüne sokmamalıdır," ifadelerini kullanmıştı.

Başkan Özçelik son kez uyardı: Üçüncü tura başladık! Başkan Özçelik son kez uyardı: Üçüncü tura başladık!


MHP Antalya Milletvekili Abdurrahman Başkan'ın bu açıklamaları, Merih Demiral’ın gol sevinci sonrası yaşanan tartışmayı daha da alevlendirdi. Başkan’ın açıklamaları, Türk milletinin ortak değerlerine sahip çıkılması gerektiğini vurgularken, bu tür sembollerin tarihsel ve kültürel önemine dikkat çekti.

Editör: Hüseyin Kalaycı