banner113

COVİD 19'UN YENİ VARYANTI "ERİS" AÇIKLAMASI

banner106

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı'nda görevli Prof. Dr. Alper Şener, İngiltere'de Covid-19'un Omicron varyantının alt türevi olan Eris'e ilişkin konuştu.

COVİD 19'UN YENİ VARYANTI "ERİS" AÇIKLAMASI
08 Ağustos 2023 Salı 12:54

banner108
banner238


İzmir Katip Çelebi Üniversitesi'nden Prof. Dr. Alper Şener, İngiltere'de Covid-19'un Omicron varyantının alt türevi olan Eris'e (EG.5.1) ilişkin, "Türkiye için olağanüstü bir durum olduğunu düşünmüyorum. Zikredilen Omicron alt grup varyantı nedeniyle Türkiye için bir vaka, yoğun bakım ve hastaneye yatış sayısında artış olacağını düşünmüyorum" dedi.

Eris virüsü adlı yeni bir Covid varyantı, şu anda tüm enfeksiyonların neredeyse yarısını oluşturan Arcturus’tan sonra Birleşik Krallık’ta en yaygın ikinci varyant olarak kabul ediliyor. Eris ilk olarak 31 Temmuz’da Birleşik Krallık’ta bir varyant olarak sınıflandırıldı, ancak şimdi 10 Covid vakasından birini oluşturuyor.


ERİS VİRÜSÜ NEDİR?
Eris , virüsün EG.5.1 türüdür ve Omicron’un bir çeşididir.

Birleşik Krallık Covid enfeksiyonları için rakamları tahmin eden The Zoe Health Study’ye göre, tahmini Covid sayıları geçen ay yaklaşık 200.000 artarak 4 Temmuz’da öngörülen 606.656 vakadan 27 Temmuz’da 785.980’e yükseldi.


ERİS BELİRTİLERİ NELER?
Eris’in Omicron varyantı ile genetik benzerlikler paylaştığı düşünülüyor.

Eris varyantının Omicron’a benzer bir bulaşabilirlik ve bağışıklıktan kaçınma yetenekleri sergileyebileceğini gösteriyor.

Eris virüsü belirtileri şu şekilde;

Burun akması
Baş ağrısı
Tükenmişlik
Hapşırma
Boğaz ağrısı.

Nefes darlığı, koku kaybı ve ateş gibi geleneksel semptomlar artık çok daha az yaygın.
 

banner109
banner110
banner111
banner239
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.