banner113

ENDOKRİNOLOJİ UZMANI DİYABET HASTALARINI UYARDI

banner106

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Halil Demirkan, hangi hastaların oruç tutamayacağı hangi hastaların tutacağı ve hangi şartlarda tedavi ve diyet değişikliklerinin doktorla görüşülerek belirlenmesi gerektiği hakkında bilgi verdi. 

ENDOKRİNOLOJİ UZMANI DİYABET HASTALARINI UYARDI
30 Mart 2023 Perşembe 15:04

banner108
banner238


KAN ŞEKERİ
Uzm. Dr. Demirkan, ”Kan şekeri sık sık düşenler (200 mg/dl) hipoglisemileri fark edemeyen hastalar, Kan şekeri düzeyleri iyi ayarlanmamış hastalar, ramazan ayından hemen önceki dönemlerde diyabet koması atlatmış  veya öncesinde koma hikâyesi olan hastalar, Tip 1 hastaları, İnsülin ya da çoklu hap tedavisine rağmen ayarsız tip 2 diyabet hastaları, mide veya onikiparmak bağırsağında ülseri olanlar, kronik böbrek yetersizliği olan, diyaliz tedavisi gören hastalarımızın oruç tutmasını bir hekim olarak önermiyoruz. 
KOLORİ MİKTARI
Oruç tutacak olan vatandaşlarımızın doktor ve diyetisyen yardımıyla günlük kalori miktarının ayarlanması ve ramazan ayına göre güncellenmiş bir beslenme programı uygulaması gerekir. Tek seferde büyük porsiyonlar şeklinde beslenmek yerine daha küçük porsiyonlar tercih edilmelidir. Uzun süre susuz kalınca, böbrek fonksiyonları bu durumdan olumsuz etkilenebilir. Diyabet hastalarının en çok hasar aldığı organlardan birisi olan böbrekleri korumak için iftar ile sahur arasında en az 2-2,5 litre (12-14 su bardağı) su içilmelidir. Oruç tutan diyabetik hastalar hipoglisemi ve sıvı kaybı riski nedeniyle aşırı egzersizlerden kaçınmalıdır. “sözlerine yer verdi.

banner109
banner110
banner111
banner112
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.