Dr. Can, Türkiye nüfusunun yaklaşık %15’inin diyabet hastası olduğunu belirterek, hareketsizlik, sağlıksız beslenme, ailesel yatkınlık, aşırı kilo ve obezitenin diyabet riskini artırdığını vurguladı.

Diyabette Beslenme Tedavisi

Diyabet tedavisinin temel taşlarından biri olan diyetin, doktor kontrolünde diyetisyen tarafından düzenlenmesi gerektiğini belirten Dr. Can, her hastanın besin öğelerine ihtiyacının farklı olduğunu ve bu nedenle bireyselleştirilmiş beslenme programlarının hazırlanmasının önemini ifade etti. Sağlık yararları kanıtlanmış gıdalardan oluşan, zararlı olduğu gösterilen gıdaları en aza indiren, uygulanabilir ve sürdürülebilir diyetlerin önerildiğini söyledi.

Diyet Seçenekleri ve Etkileri

Dr. Can, diyabet hastaları için sıkça önerilen diyetler hakkında da bilgiler verdi:

Düşük Karbonhidratlı (Ketojenik) Diyet: İlk 6 ayda iyi bir şeker düşüşü sağlasa da, uzun vadede diğer diyetlerle aynı etkiyi gösteriyor. Ketojenik diyet, uzun vadede ekstra bir katkı sağlamıyor.

Aralıklı Oruç: Popüler olmasına rağmen, diyabet hastalarında diğer diyetlere üstünlüğü saptanmamış. İnsülin veya insülin salgılatıcı ilaçlar kullanan hastalarda hipoglisemi riskini artırabiliyor.

Manset Alanya 6

Yıllardır yapılan araştırmalar, Akdeniz diyetinin diyabetli hastalarda en iyi sonuçları verdiğini gösteriyor. Akdeniz diyeti, vücut ağırlığında ve HbA1c (3 aylık şeker ortalaması) düzeylerinde daha fazla azalma sağlıyor. Diyabet ilacı ihtiyacını geciktiriyor ya da azaltıyor ve kalp-damar hastalığı gelişme riskini azaltıyor.

Alanya'da Aşırı Sıcaklar: Termometreler 43.7 Dereceyi Gösterdi! Alanya'da Aşırı Sıcaklar: Termometreler 43.7 Dereceyi Gösterdi!

Dr. Burak Can, "Akdeniz diyeti en iyi diyet olarak karşımıza çıkmakta. Popüler diyetler, Akdeniz diyetinin gerisinde kaldı. Diyetin birkaç aylık sonucuyla değil, yıllar sonraki sonuçlarıyla ilgilenmeliyiz. Uzun vadede uygulayabileceğimiz, kan değerlerimizi ve kilomuzu sağlıklı düzeye getiren diyeti tercih etmeliyiz," dedi.

Diyabet hastalarının beslenme alışkanlıklarını değiştirmesi gerektiğini vurgulayan Dr. Can, diyetin sürdürülebilir olmasının önemine dikkat çekti. Bu doğrultuda, Akdeniz diyeti, şeker hastaları için ideal bir seçenek olarak öne çıkıyor.

Muhabir: Şeymanur İrem DURAK