banner113

ALANYA BELEDİYESİ BAĞIMSIZ MECLİS ÜYESİ BAĞIŞLAR'DAN EKMEK FİYATLARI İLE İLGİLİ DEĞERLENDİRME

banner106

Alanya Belediyesi Bağımsız Meclis üyesi Yılmaz Bağışlar, son günlerde gündemde olan ekmek fiyatları ile ilgili bir değerlendirme yazısı geldi

ALANYA BELEDİYESİ BAĞIMSIZ MECLİS ÜYESİ BAĞIŞLAR'DAN EKMEK FİYATLARI İLE İLGİLİ DEĞERLENDİRME
27 Eylül 2022 Salı 10:58

banner108
banner238

Bağışlar yazısında şunlardan bahsetti 
Konu biraz hassas olduğu için tek tek ve tane tane konu ile ilgili tespitlerimi sizlerle paylaşmak istedim.
Ülkemizde ve dünyada gelişen ekonomik zorluklar ve bunun neticesinde oluşan geçim zorluğu herkesi olduğu gibi hemşehrilerimizi de olumsuz etkilemiştir. 
Üzülerek söylemeliyim ki; içinde bulunduğumuz mevcut ekonomik şartlarda ekmek fiyatı dahi önemli hâle gelmiştir.
İLÇELERDE EKMEK FİYATI NASIL BELİRLENİR?
Ticaret Bakanlığı resmi internet sayfası verilerine göre,
Esnaf ve Sanatkârlarca Üretilen Mal ve Hizmetlerin Fiyat Tarifeleri Hakkında Yönetmeliğin “Fiyat tarifelerinin belirlenmesi ve onay esasları” başlıklı 5 inci maddesi gereğince Odalar ve bağlı bulundukları birlikler ekmek fiyatı belirleme de yetkilidir denilmektedir. 
ANCAK, 
04/01/2012 tarih ve 28163 sayılı resmi gazetede yayımlanan yönetmeliğe göre, odalar tarafından belirlenen ekmeğin fiyatına ilişkin tarifeler sırasıyla, 
- Alanya Belediyesi, 
- Ticaret İl Müdürlüğü, 
- Tarım Orman Müdürlüğü, 
- Alanya Ticaret ve Sanayi Odası 
- Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası oluşan bir KOMİSYON marifetiyle belirlenerek Fırıncılar federasyonu onayına sunulur ve bu şekilde ekmek fiyatı belirlenir. Aynı şekilde, ilgili belediye (Alanya Belediyesi)  veya mülki amir (Alanya Kaymakamı) komisyon tarafından belirlenen ekmek fiyatını uygun bulmaz ise itiraz etme hakkına sahiptir ve itirazını yazılı olarak bildirebilir.
Özetle;
Alanya Esnaf ve sanatkarlar odası başkanı Nuri Demir tarafından yapılan açıklamada "Antalya Esnaf Odaları Birliği (AEAOB) fiyatı Alanya' da  uygulanmıştır" demesi bana göre talihsiz olmuş hukuksal olarak hatalı ve eksiktir.
Alanya Belediye başkanımız Adem Murat Yücel' in fiyat belirlenme şekline itiraz etmesi yerinde ve hukuksal olarak doğru bir hamledir, Ticaret Bakanlığı resmi yönetmeliğine uygundur.
Başkanımızdan şahsi talebim ise, her halükarda 25-30 bin olan ve halk ekmek büfeleri de 3,25 TL'ye satılan ekmek sayısını en kısa sürede 50 bine çıkartması ve vatandaşımıza ucuz ekmek hizmeti sunmasıdır.
Bir ekmek üzerinden kimin nasıl hataya düştüğünün yorumunu ise sizlere bırakıyorum.

banner109
banner110
banner111
banner112
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.