banner113

ALANYA'YI HEYECAN SARDI. ALANYA İL OLUYOR. ÇALIŞMALAR BAŞLADI. AK PARTİ VE MHP HAREKETE GEÇTİ. İŞTE HABERİN DETAYLARI!

banner106

MHP lideri Devlet Bahçeli'nin son grup konuşmasında dile getirdiği 19 yeni il önerisi için AK Parti harekete geçti. Belirlenen 8 kriteri karşılayan 19 ilçe il olacak.

ALANYA'YI HEYECAN SARDI. ALANYA İL OLUYOR. ÇALIŞMALAR BAŞLADI. AK PARTİ VE MHP HAREKETE GEÇTİ. İŞTE HABERİN DETAYLARI!
15 Haziran 2023 Perşembe 13:27

banner108
banner238


İl olmak için o ilçenin nüfusunun en az 100 bin ve il merkezine de en az 30 kilometre uzaklıkta olması gerekiyor.
Nüfus, mevcut şehirleşme ve ulaşım durumu, hinterlandı, ekonomik çeşitliliği ve eğitim durumu gibi birçok göstergesinin değerlendirilmesi gerekiyor. Bunun gibi 8 başlıktaki kriterlere uyan yerler il olacak.
Şu ana kadar adı geçen bir ilçe olmasa da kriterleri karşılayabilecek Alanya, Tarsus, İnegöl, Çorlu, Manavgat, Ünye, Edremit, Fethiye, Midyat, Yüksekova ve Erçiş gibi ilçeler bulunuyor.
DÜZENLEME SEÇİM SONRASI
Yeni il ve ilçeler için TBMM'den yasa çıkarılması gerekiyor. Düzenlemenin Mart 2024'te yapılacak yerel seçimlerden önce yasalaşması beklenmiyor. İl ve ilçe olmak isteyen bölgeleri küstürmemek adına sürecin planlamasının mahalli idareler seçimleri sonrasına bırakılmasının daha uygun olacağı ifade ediliyor. 
BAHÇELİ'DEN 100 İL, 1000 İLÇE ÇIKIŞI
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin son grup "Yeni yüzyılda, 100 il, 1000 ilçeden müteşekkil idari yapısıyla gücüne güç katmış bir Türkiye’yi inşa ve ihya etmemiz mümkündür." demişti.
67 DEN 81'E ÇIKTI
1989 yılında Aksaray ile başlayan ilçelerin il yapılması 1999'a kadar devam etti ve 67 olan il sayısı 81'e çıkmıştı. 

Öte yandan MHP'li Lideri Devlet Bahçeli'nin Salı günki grup toplantısında gündeme getirdiği İL konusunun öncesinde makamında Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel ve meclis üyelerini ağırlamıştı.

banner109
banner111
banner112
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.