banner113

CHP'Lİ DEMİRCİ: TEKNİK BİLGİ GEREKTİREN KONULARIN, BU BİLGİLERE HAİZ KİŞİLER TARAFINDAN YORUMLANSIN!

banner106

CHP Alanya Belediye Meclis üyesi Erkan Demirci, basın açıklaması yaptı

CHP'Lİ DEMİRCİ:  TEKNİK BİLGİ GEREKTİREN KONULARIN, BU BİLGİLERE HAİZ KİŞİLER TARAFINDAN YORUMLANSIN!
18 Ağustos 2022 Perşembe 15:34

banner108
banner238


Demirci açıklamasında şunları söyledi. Bazı medya organlarından Konaklı’da bulunan bir otelin yıkılarak yerine konut yapılacağına dair yapılan haberin içeriğinde Alanya Belediyesi’nin bu durumu engellemek istemesine rağmen Antalya Büyükşehir Belediyesi’nce engellendiğine dair ALTİD ve ALTAV başkan yardımcısı tarafından yapılan açıklamayla Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi zan altında bırakılmıştır. 
Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi adına hem şehir plancısı hem de büyükşehir meclis üyesi sıfatımla açıklama yapma ihtiyacı hissettim.  
İlgili pek çok kişinin bildiği üzere Konaklı Mahallesi’nin sahil bandı Alanya Batısı turizm merkezi sınırları içerisinde kalmaktadır.  Turizm alan ve merkezlerinde imar planı yapma ve değişikliklerine ilişkin tüm yetki 2634 sayılı Turizm Teşvik Kanunu gereğince Kültür ve Turizm Bakanlığı’na aittir. Turizm merkezlerinde imar planı onaylama ya da değiştirme konusunda belediyelerin yetkisi bulunmamaktadır. Dolayısıyla Alanya Belediyesi’nce yapılmak istenen ancak imar mevzuatına aykırı olduğu gerekçesiyle Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi’nce kabul edilmeyen düzenleme sadece Alanya Belediye Başkanlığı’nın imar planı yapma ve onama yetkisi bulunan alanlar için hazırlanmıştır. 
Daha net bir ifadeyle yapılmak istenen plan değişikliği, büyükşehir belediyesinden onaylanmış olsaydı bile Konaklı Mahallesi’nin Turizm Bakanlığı’nın yetkisinde bulunan ilgili oteli kapsayan bölgesi için uygulanamayacaktı. Yani yapılan açıklamadaki “büyükşehir belediyesi engelledi” ifadesi en azından bahse konu bölge için gerçek dışıdır. 
Antalya Büyükşehir Belediyesi’nce imar kanununa aykırı olduğu gerekçesiyle kabul edilmeyen hususa gelince;
Alanya Belediye Meclisi almış olduğu kararla imar planında KONUT ALANI olarak planlı olmasına rağmen geçmişte apart otel olarak yapılan binaların yıkılması durumunda yerine yine otel yapımını zorunlu kılan bir karar almak istemiştir. 
İmar planlarıyla konutların, otellerin, dükkânların ve hatta okul, cami, park gibi kamusal alanların nerelere yapılabileceği belirlenmektedir. İmar planında dükkân hakkı bulunmayan bir yere dükkân yapılamayacağı gibi, otel alanı olarak belirlenen yere konut, konut alanı olarak belirlenen yere otel yapılması yasa gereği mümkün değildir. Zaten mümkün olsa imar planı onaylamaya gerek kalmaz, dileyen dilediği yere, dilediği yapıyı yapabilirdi. 
Büyükşehir belediyesince kabul edilmeyen düzenleme 3194 sayılı imar kanuna uygun olmayan bir talep olup, dava edilmesi durumunda mahkemelerce imar planı örneği belediyesinden istenecek ve ilgili parselin konut alanı olarak planlı olduğu görülünce doğrudan iptal edilebilecek bir düzenlemedir. Büyükşehir belediyesi kararın özüne karşı olduğundan değil, imar kanununa aykırı bir yöntemle çözüm üretilmeye çalışılmasından dolayı konuyu kabul etmemiştir. Bu hususta tarafımca ilgili kişilere yasaya uygun çözüm önerisi de sunulmuştur. 
Her iki konu hakkında da çözüm nettir. Eğer Alanya Belediyesi otellerin yıkılıp, yerine konut yapılmasını engellemek hususunda samimiyse;
a) Kendi yetkisine giren alanlarda imar planı paftaları üzerindeki konut alanı kararını otel alanı olarak değiştirdikten sonra ilçe meclisinden geçirip, büyükşehir meclisine sunmalıdır. Ancak bu kararı alırken otel ve konutların yan yana olmasının yarattığı gürültü ve görüntü kirliliği gibi hususları da ciddi anlamda değerlendirmeli en doğru kararı vermelidir. Tek taraflı değil, tüm siyasi partiler ve STK’larla birlikte hareket etmeli, oy birliği yakalamayı hedeflemelidir. 
b) Kendi yetki alanı dışında kalan Turizm Merkezlerinde daha önce Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca tercihli olarak yani Turizm veya Konut alanı olarak planlı parsellerdeki plan kararlarını inceleyerek, uygun gördüğü lokasyonlarda konut kullanım kararlarını otel alanı olarak değiştirmeli ve hazırladığı imar planı değişikliğini onaylanmak üzere Kültür ve Turizm Bakanlığı’na sunmalıdır. 
Tamamıyla teknik bilgi gerektiren konuların, bu bilgilere haiz kişiler tarafından yorumlanması en doğrusudur. Herkes bildiği konularda konuşursa bilgi kirliliği oluşmayacağı gibi hepsi birbirinden değerli kamu kurum ve kuruluşları haksız yere zan altında kalmayacaktır.

banner109

Etiketler; #erkan demirci #.
banner110
banner111
banner112
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.