banner113

GÖZLER YEREL SEÇİME ÇEVRİLDİ. YEREL SEÇİMLER NE ZAMAN YAPILACAK?

banner106

Türkiye'de yerel seçimlerin tarihleri merak ediliyor. 2024 belediye seçimleriyle birlikte belediye başkanları ve yerel yönetimler belirlenecek. İşte beklenen seçim tarihleri ve daha fazlası.

GÖZLER YEREL SEÇİME ÇEVRİLDİ. YEREL SEÇİMLER NE ZAMAN YAPILACAK?
29 Mayıs 2023 Pazartesi 15:58

banner108
banner238


14 Mayıs'ta gerçekleşen 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri sonucunda AKP'nin milletvekili sayısı 266, CHP'nin milletvekili sayısı 169, MHP'nin 50, Yeşil Sol Parti'nin 62, Yeniden Refah Partisi'nin 5 ve Türkiye İşçi Partisi'nin 4 olarak belirlendi. Ancak, Cumhurbaşkanlığı seçiminde adayların salt çoğunluğu elde edememesi nedeniyle 28 Mayıs'ta tekrar sandık başına gidildi ve Cumhur İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan, yüzde 52.10 oy alarak yeniden Cumhurbaşkanı seçildi.

Bu seçimlerin ardından vatandaşlar, yerel seçimlere odaklanmış durumda. Ancak yerel seçimlerin ne zaman yapılacağı merak ediliyor. Türkiye'de belediye seçimleri, belediye başkanı, büyükşehir belediye başkanı, belediye meclisi üyeleri, il genel meclisi üyeleri, muhtarlar ve ihtiyar heyetlerinin belirlendiği seçimlerdir. Bu seçimler, yerel yönetimlerin vatandaşlara hizmetlerini en etkin şekilde sunması ve idarenin verimliliğinin sağlanmasında merkezi bir rol oynamaktadır.

Türkiye'de yerel seçimler, Anayasa'nın 67. maddesi gereğince seçimle belirlenen yerel yönetim organları tarafından gerçekleştirilmektedir. Seçimlerin serbest, eşit, gizli, tek dereceli, genel oy, açık sayım ve döküm esaslarına göre yargı gözetim ve denetimi altında yapılması gerekmektedir. Bu seçimler genellikle beş yılda bir gerçekleştirilir.

Son yerel seçimler ise 31 Mart 2019 tarihinde yapılmıştı. Bu seçim sonucunda belediye başkanları, büyükşehir belediye başkanları, belediye meclisi üyeleri, il genel meclisi üyeleri, muhtarlar ve ihtiyar heyetleri belirlenmişti. Dolayısıyla, bir sonraki yerel seçimlerin 2024 yılında yapılması beklenmektedir. Mahalli İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçimi Hakkında Kanun'un 8. maddesi, her seçim döneminin beşinci yılındaki 1 Ocak gününün seçimin başlangıç tarihi olduğunu ve aynı yılın Mart ayının son Pazar gününün oy verme günü olduğunu belirtmektedir.

banner109

Etiketler; #yerel seçim
banner110
banner111
banner112
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.