banner113

İYİ PARTİ ANTALYA MİLLETVEKİLİ SUBAŞI: EXPO PROJESİNDE MİLYAR DOLARLAR HEBA EDİLDİ!

banner106

İYİ Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, son aylarda Antalya’da konut fiyatları ve kira bedellerinde yüksek orandaki artışları TBMM’ne taşıdı. 

İYİ PARTİ ANTALYA MİLLETVEKİLİ SUBAŞI: EXPO PROJESİNDE MİLYAR DOLARLAR HEBA EDİLDİ!
06 Ocak 2023 Cuma 12:30

banner108
banner238

Subaşı, ‘Çiçek ve çocuk’ temalı EXPO 2016 yatırımı için harcanan 2,5 milyar doların üzerinde paranın heba edildiğini belirterek, “Kendi vatandaşı konut sahibi olamazken bu konutu vatandaşlık karşılığı yabancıya satan sistem adil ve demokratik bir sistem değildir” dedi

369 sıra sayılı Antalya Diplomasi Forumu Vakfı Kanunu Teklifine ilişkin partisi adına TBMM Genel Kurulunda konuşan Hasan Subaşı, öncelikle 2016 yılında 2,5 milyar dolar harcanarak Aksu’da 1008 dönüm arazi üzerinde gerçekleştirilen EXPO alanı ile ilgili görüşlerini dile getirdi. Subaşı, “Dünyanın en büyük organizasyonu’ diye lansmanı yapılan çiçek ve çocuk temalı EXPO 2016 yatırımı Antalya Aksu'da 1.008 dönüm arazi üzerine hükümetin açıkladığı resmi rakamla 2,5 milyar dolar dolar harcayarak inşa edildi. Bugün onca yatırımın yapıldığı salonlar, kapalı mekânlar ve 1.000 dönüme yakın tarım toprağı ve park alanı işlevsiz ve atıl hâlde çürümeye terk edilmiştir” dedi.  

Milyar dolarlar heba edildi
Expo alanı yapılırken, yerel inisiyatifin görüşünün alınmaması ve sürdürülebilir bir proje ortaya konmaması nedeniyle alanın atıl kaldığını dile getiren ve milyar dolarların heba edildiğini anlatan Hasan Subaşı, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı 90'lı yıllarda yaptığımız; belediyemiz, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası, sivil toplum ve bazı girişimcilerle ANFAŞ adlı anonim şirketi kurmuş, uluslararası düzeyde Türkiye'nin en önemli fuar merkezini Antalya'ya kazandırmıştık. Bugün, her yıl yüz binlerce insanın ziyaret ettiği çok önemli bir fuar merkezi hâline gelmiştir. Yine, aynı yıllarda 500 dönüm şehir merkezinde; deniz kenarındaki alanda yeşil alan, park, fuar ve sergi alanları, Cam Piramit Kongre Merkezi, kültür merkezi yapmak suretiyle hem bu alanı ranta karşı konmuş hem de ilk defa Antalya'da fuar, kongre ve kültür faaliyetlerinin başlamasını sağlamıştık. Bu iki yatırım alanı her bakımdan Antalya'nın en çok kullanılan EXPO fuar alanı, park ve kültür alanlarıdır. Bir yatırımın sürdürülebilir olması için tam da gerekçenizde bahsettiğiniz ve yazdıklarınıza inanarak yaşama geçirilmesiyle ancak mümkündür, o da ortak aklın arandığı sistemlerde mümkün olabilir. Maalesef "Ben yaptım, oldu." anlayışıyla bu çağda bu yatırımı yaşatmak, sürdürmek kolay değildir”

Vatandaş konut sahibi olması artık imkânsız
Antalya'nın son aylardaki en önemli sorunu olan konut fiyatlarının ve kiraların son yıllara göre kat kat artması, konut sahibi olmanın ya da kiralamanın kendi yurttaşımız için neredeyse ulaşılmaz hâle gelmesi konusunda da görüşlerini açıklayan Hasan Subaşı, bu konuda da şunları söyledi:

“30 Haziran 2022 tarihinde verdiğim kanun teklifiyle 400 bin dolar/TL karşılığında konut satın alan yabancılara vatandaşlık kazandırma yolunun açılması sadece Antalya'da değil, öncelikle turizm kentlerinde olmak üzere birçok kentimizde konut fiyatlarının büyük ölçüde artmasına neden olmuştur. Enflasyonun dizginlenemez boyutlarda yükselmesi, yurt dışından gelen yabancıların konut satın alarak veya kiralayarak yerleşmeye başlaması kendi insanımız için konut alma ve kira bedelini karşılamayı neredeyse imkânsız hâle getirmiştir. Kanun teklifimiz hâlâ İçişleri Komisyonunda beklemektedir. Bu sorun çözüm bulmak için aylardır İçişleri Komisyonunda kalmıştır. Yabancı şahsın para karşılığı vatandaşlık kazanmasına ihtiyaç varsa bunu konut satışıyla ilişkilendirmeden de çözmek mümkündür”

Türkiye demokrasiyi özledi
Hasan Subaşı, konuşmasının son bölümünde Ortak akıl, iş birliği ve demokrasi arayışına vurgu yaparak, “Türkiye demokrasiyi ve adaleti özlemiştir. Hani soruyorsunuz ya ‘Biz yapıyoruz, sizin vaadiniz nedir?’ diye. Ortak aklı, iş birliğini, demokrasiyi önceleyen bir sistem, kamu kaynaklarının israf edilmediği bir sistem işin anahtarıdır; yatırımların halkın önceliklerine göre projelendirildiği bir sistemdir; insanlarımızın emeğinin, ekmeğinin, işinin aşının çalınmadığı, bütün ülke kaynaklarının, birikimlerinin denetlendiği bir sistemin adıdır; liyakat sahibi insanların, bilgi sahibi insanların birikimlerinden yararlanılan sistemdir. Kendi vatandaşı konut sahibi olamazken bu konutu vatandaşlık karşılığı yabancıya satan sistem adil ve demokratik bir sistem değildir, onun adı tek adam sistemidir, keyfî yöneten, otoriter bir sistemdir. Onun için her bakımdan adalet ve demokrasi özlenmiştir” diyerek, hükümet ortaklarına adeta demokrasi dersi verdi. 
 

banner109
banner110
banner111
banner239
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.