banner113

KARAMAN'IN BİR İLÇESİ ALANYA'YA BAĞLANACAK! PEKİ ALANYA'YA HANGİ İLÇELER BAĞLANACAK?

banner106

Karaman'ın tarihi ve turistik açıdan en gelişmiş ilçesinin Karaman'dan ayrılma ihtimali var. İşte detayları...

KARAMAN'IN BİR İLÇESİ ALANYA'YA BAĞLANACAK! PEKİ ALANYA'YA HANGİ İLÇELER BAĞLANACAK?
22 Ocak 2024 Pazartesi 11:17

banner108
banner238


Antalya'da il olmaya aday olarak gösterilen Alanya ilçesi il olduğu takdirde Karaman'ın bir ilçesinin Alanya'ya bağlanılması bekleniliyor. MHP Genel Başkanı Bahçeli, "Cumhuriyet'in 100. yılında 100 il" açıklamasının ardından il olmak isteyen ilçelerde heyecan arttı. İl olmak isteyen Antalya'nın Alanya ilçesi ise il olma potansiyeli yüksek olan ilçelerin arasında yer alıyor.
Alanya, nüfusu, il merkezine uzaklığı, ekonomik yapısı ve ulaşım avantajları göz önüne alındığında il olma potansiyeli taşıyan bir ilçe. Eğer il statüsü kazanırsa, çevresindeki Mersin, Konya ve Karaman illerine ait bazı ilçe ve mahallelerin Alanya'ya bağlanması bekleniyor.
SARIVELİLER ALANYA'YA BAĞLANABİLİR
Alanya, Karaman ve Konya ile sınır komşusu olup, bu iki ilin birkaç ilçesine oldukça yakın. Alanya, Antalya il merkezine yaklaşık 135 kilometre uzaklıkta. Coğrafi konumu sayesinde, Konya'nın 2 ilçesine, Karaman'ın bir ilçesine, ayrıca Mersin'in bazı mahallelerine ve ilçelerine de yakın bir mesafede yer alıyor.
Karaman'ın Sarıveliler ilçesi  Alanya'ya en yakın olan ilçeler arasında bulunuyor.
Sarıveliler Karaman' a yaklaşık 155 kilometre iken Alanya'ya ise sadece 90 kilometre uzaklıkta.
ALANYA'YA HANGİ İLÇELER BAĞLANACAK?
Alanya, il olma potansiyeli taşıyan bir yer olarak değerlendiriliyor. Eğer Alanya il statüsü kazanırsa, çevresinde bulunan Karaman'ın Sarıveliler ilçesi, Konya'nın Hadim ve Taşkent ilçeleri, Mersin'in Anamur ve Bozyazı ilçeleri ile birlikte Mersin ve Konya'dan bazı mahallelerin de Alanya'ya bağlanması planlanıyor. Ayrıca, Alanya'nın kendi mahalleleri ilçe statüsüne yükseltilerek Alanya'ya dahil edilecektir. (karamandan.com)

banner109
banner110
banner111
banner239
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.