Güneş Kremi Kullanmamak

Güneşten yayılan UVA ışınları (kırışıklığa neden olan ışınlar) yıl içerisinde aynı derecede güçlü olarak yansıma yaparlar.Yayılan UVa ve UVB ışınlarına maruz kalan cilt;yaşlanır,lekeler oluşur,kırışıklıklar meydana gelir.Hatta bu zararlı ışınlar cilt kanserine bile neden olabilir.Bu nedenle cilt tipine uygun olan güneş koruyucu kremler yaz ve kış kullanılmalıdır.

Yetersiz Su Tüketimi
Işıl ışıl ve parlak bir cilt için yeterli su tüketimi gereklidir.Cildin nem oranını korumak için bol bol su tüketilmesinde fayda vardır. Çünkü yetersiz miktarda su tüketimi cilt yapısını bozar ve ciltte kurumaya yol açar.Ayrıca su vücuttan toksinlerin atılmasını sağladığı için cilt kırışıklarını,ciltte matlaşmayı ve kuruluğu önlemeye yardımcı olur.

Kötü Beslenme Cilt İçin de Zararlı
Sağlıklı ve düzenli beslenme cilt sağlığı için de önemlidir.En büyük organımız olan cilt,sağlıksız ve kötü beslenme nedeniyle hızlı yaşlanır.Cilt için gerekli olan vitaminlerin alınmaması, tek yönlü beslenme,fazla tuzlu ve şekerli besin tüketimi gibi...beslenmede yapılan hatalar cildi olumsuz yönde etkiler.Parlak ve genç bir cilt için taze sebze ve meyve,lifli gıdalar,bol bol C vitamini,yumurta,fındık gibi..besinler tüketmenizde fayda var.

Duş Sürenize Dikkat Edin

Uzun süre sıcak suyla duş almak keyifli olsada özellikle sonbahar mevsiminde duş sırasındaki yüksek sıcaklık ciltte kurumaya neden olabilir. Bu sebeple duş alırken ılık su tercih edilmeli ve duşta çok uzun süre kalınmamaya özen gösterilmeli.

Islak Mendille Yüzü Silmek

Özellikle elleri temizlemek için kullanılan ıslak mendiller yüzü temizlemek için kullanılmamalıdır. Bu ıslak mendillerin içerisinde alkol bulunduğu için cildi tahriş edebilir ve kurutabilir.