Şen, sezonun başlangıcında umutla başladığını ancak ilerleyen süreçte karşılaşılan acmazlar ve belirsizliklerle devam ettiğini ifade etti.

Turizm Sektöründe Maliyetler ve Kur Baskısı Öne Çıkıyor Turizm Sektöründe Maliyetler ve Kur Baskısı Öne Çıkıyor

Şen'in verdiği bilgilere göre, ciro ve doluluk oranları artmasına rağmen, döviz kurlarının beklenen değerlerde olmaması sektördeki karlılığı olumsuz etkiliyor. Ayrıca, FTI batışıyla birlikte 1.5 milyon misafirin geleceği ve hangi acenta üzerinden getirileceği konusunda belirsizlikler yaşanıyor.

Turizm sektöründe yaşanan maliyet artışları ve ek vergi paketlerinin sektörü daha da zor durumda bıraktığını vurgulayan Şen, "Kentimizin pahalı ve uçuk fiyatlarla anılması, güvenlik sorunları ve artan yaşam maliyetleri sektörümüzü olumsuz etkiliyor. İnsana dayalı olan sektörümüzde tersine göç yaşanmakta ve sezonların kısalmasıyla birlikte turizm emekçileri bu şehri tercih etmemeye başladı" dedi.

Ana pazarlarda talep noktasında sıkıntılar yaşandığını ve bazı acentelerin koltuk iptallerine gitmek zorunda kaldığını belirten Şen, sektörün bu zorlu süreci atlatması ve toparlanması için çaba harcadıklarını ifade etti.

Editör: Hüseyin Kalaycı