banner113

ALANYA'DA TSUNAMİ TEHDİDİ: PROF. DR ÖZENER: DEPREM OLDUĞUNDA KIYIDAN UZAKLAŞMAKTA FAYDA VAR! ALANYA'DA KONUŞTU!

banner106

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, Antalya ve Alanya bölgesini tsunami konusunda uyardı. 

ALANYA'DA TSUNAMİ TEHDİDİ: PROF. DR ÖZENER: DEPREM OLDUĞUNDA KIYIDAN UZAKLAŞMAKTA FAYDA VAR! ALANYA'DA KONUŞTU!
16 Kasım 2023 Perşembe 14:01

banner108
banner238


Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Antalya Şubesi, kentte Afetlere Dirençli Bir Toplumda Coğrafi Bilgi Sistemlerinin Rolü ve Önemi konulu konferans düzenledi. Konferansa, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener de katıldı.

Özener konferansın ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, 17 Ağustos ve 6 Şubat depremlerinin toplumda travmaya neden olduğunu ve bu sebeple insanların depreme güvenli gördükleri şehirlere doğru hareketlendiğini söyledi.

Antalya ve Alanya’nın olduğu bölgenin Türkiye’nin deprem tehlikeleri haritasında açık renkle işaretlendiğini belirten Özener, bölgedeki en önemli konunun zemin olduğunu söyledi. Özener, tarihsel depremlere bakıldığında bu bölgelerin karasal anlamda çok aktif olmadığını aktardı.

Akdeniz'in doğusunda, Kıbrıs ve Helen yayı üzerinde meydana gelen depremlerin Antalya bölgesini etkilediğini belirten Prof. Dr. Özener, “Bir deprem olduğu zaman kesinlikle deniz kıyısından uzaklaşarak yüksek bölgelere çıkmakta fayda var.” 

banner109
banner110
banner111
banner112
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.