banner113

ALANYA'DAKİ OTELLERE PERSONEL KILIĞINDA GİRİP, TURİSTLERİN PARALARINI ÇALIYORLAR. AMAN DİKKAT!

banner106

Hotel Kat Hizmetleri Eğitimi ve Dekorasyonu Derneği (HOTED) Onursal Başkanı ve Başdanışmanı Hakan Halit Yeni, otellerdeki eleman sorununun başka sorunlara yol açarak çok tehlikeli bir hal almaya başladığını söyledi

ALANYA'DAKİ OTELLERE PERSONEL KILIĞINDA GİRİP, TURİSTLERİN PARALARINI ÇALIYORLAR. AMAN DİKKAT!
19 Eylül 2022 Pazartesi 10:14

banner108
banner238

TÜM yöneticilerini, departman müdürlerini ve insan kaynaklarını ne kadar zor durumda olurlarsa olsunlar iyice araştırmadan eleman almamaları konusunda uyaran Yeni şu ifadeleri kullandı:
Uyarıyorum!
Tüm yöneticilerimizi, departman müdürlerimizi ve insan kaynaklarımızı uyarıyorum. Ne kadar zor durumda olursanız olun iyice araştırmadan eleman almayın...
Neredeyse 10 yıldan bu yana hemen hemen  her gün yazılı ve görsel basında dile getirdiğim elemen sorunun sonucunda akıllara durgunluk veren olaylar yaşamaya başladık. Tabiri caizse denize düşen yılana sarılır misali, elemansızlıktan önümüze geleni sorgusuz sualsiz mecburiyetten alıyoruz. Almaya da devam ediyoruz.
İŞLER YÜRÜMÜYOR
Daha doğrusu otellerin yüzde 90'lık kısmı almaya da devam ediyor. Çoğunun içine düştüğü durumu bizzat biliyorum. Çünkü oteller dolu işler yürümüyor. Değerlendirme sitelerinde puanlar düşüyor, şikayetler havalarda uçuşuyor çoğu çaresizlik içinde ne yapacağını şaşırmış durumda!
BİRBİRİNİZE KAZIK ATMAKTAN VAZGEÇİN
Son yıllarda sıkça, açıkça uyardığım konulardan biri de, işletme sahiplerine ve yöneticilerine birbirinize kazık atmaktan vazgeçin, el altından üç kuruş fazla verip birbirinizin elemanlarını gizliden transfer etmekten, çalmaktan (çalmak diyorum çünkü yaptıklarının başka bir adına çalmak denir! ) birbirinize ihanet etmekten vazgeçmelisiniz. Eleman çalmak bir çözüm değil herkes elindeki elamanına sahip çıkmalıdır. Gidenlerin geri gelmesi ve yeni yüzlerin kazandırılması için acilen bir şeyler yapılmalıdır diye defalarca yazdım. Altını çizerek söylüyorum bu durum yani gizli transferler halen devam ediyor ki bu gizli çalma konusunda da sona yaklaşıyoruz. Çünkü yakında çalacak eleman da kalmayacak.
BİR YERE VARILMIYOR
Demek ki neymiş emekçilerimize sahip çıkmamakla, eleman araklamakla, birbirinizi kazıklamakla bir yere varılmıyormuş. Yani özetle sonun başlangıcına geldik  tıkandık.! Taşıma suyuyla değirmen dönmeyeceğini bir türlü anlatamadım gitti...
Şimdi, bütün yukarıda saydığım, yıllardır dile getirdiğim sorunlar, beraberinde yepyeni büyük bir sorun daha getirdi. 
HIRSIZLAR DEVREDE
Turizmde yaşanan eleman sıkıntılarını bilmeyen duymayan yok. Hatta bu haliyle hizmete, konuk ağırlamaya devam edersek, sadece Türkiye değil, tüm dünya duyup bilecek. Otellerin eleman sorununu bilen duyan hırsızlar üçkağıtçılar hemen devreye girdiler.  Özellikle elemen sıkıntısının yoğun yaşandığı bölümlere, örneğin kat hizmetleri başta olmak üzere,  iş müracaatlarında bulunuyorlar ki kat hizmetlerini özellikle tercih ediyorlar. Kaldı ki en yoğun eleman sorununun yaşandığı dapartmanların ilk sırasında kat hizmetleri geliyor. 
İZLERİNİ KAYBETTİRİYORLAR
Evraklarını getiriyorlar getirmesine ama sahte ve üzerinde oynanmış evraklarla, zaten zorda olan otellere giriş yapıp, ilk iki gün içinde  pas kartlarla konukların paraları dahil, çeşitli eşyalarını çalıyorlar. Olay ortaya çıkmadan sıcağı sıcağına rahatsızlandım gibi çeşitli bahanelerle izin istiyorlar ve izlerini kaybettiriyorlar. 
İŞLETMELERİN BAŞI AĞRIMIŞ DURUMDA
Ve bir çok otelin bu konularda başı bir hayli ağrımış görünüyor. Eğer böyle giderse dikkatli olunmazsa çok daha büyük sorunlarla karşı karşıya kalacağız. Eleman sorunu, sorun doğurmaya devam ettiği gibi  kar topu misali hızla büyüyerek çok tehlikeli bir hal almaya başladı.

banner109
banner110
banner111
banner112
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.